Podstawowym zgorszeniem i skandalem pogaństwa była, z chrześcijańskiego punktu widzenia, jego absolutna niewiara w słowo i – będącą drugą stroną owej absolutnej niewiary w słowo – absolutna wiara w fatum.
Wikimedia (PD) Tak Edypa ukazał XVIII-wieczny artysta Jean-Antoine-Théodore Giroust Pogaństwo to przede wszystkim świat fatum. Chrześcijaństwo to przede wszystkim uwierzenie słowu. W perspektywie pogańskiej o losie człowieka, o losie narodu decyduje fatum. Fatum jest chytre, przebiegłe. Istota ludzka nie jest w stanie nic przeciw niemu poradzić.
Przykładem choćby los Edypa, Prometeusza, Antygony. Żadna ucieczka, żadna walka, żadna wymiana słów, żadna rozmowa nie jest przeszkodą dla zamierzeń fatum. Życie ludzi i narodów toczy się tak, jak chce tego zły los, a los–fatum prowadzi człowieka w sposób nieunikniony w stronę ostatecznej klęski. Edyp zna swój własny los, bo mu o nim powiedziała wróżba. Chce od niego uciec, ale właśnie ucieczka z miasta sprawia, że wchodzi w jego złe objęcia.
Pogaństwo nie jest jednak tylko sprawą przeszłości, pogaństwo jest dziś wśród nas. Pogaństwo to człowiek. Ściślej mówiąc, poganinem jest w jakimś stopniu każdy z nas – o tyle, o ile podziela pogańską niewiarę w słowo. Jestem poganinem, o ile tkwi we mnie podobna niewiara, podobna nieufność i podobna rozpacz wynikająca z przyzwolenia na fatum. Pogaństwo ma się w sobie, ma się jako swoją drugą duszę. I dlatego chrześcijańska walka z pogaństwem nigdy się nie kończy. Chrześcijaństwo wciąż staje przed nowymi zadaniami, ponieważ nieustannie każda epoka, każde pokolenie niesie z sobą jakieś neopogańskie wiary w fatalizm – czy to fatalizm dziejowy, czy to fatalizm indywidualny.
Kiedy przyszło na świat chrześcijaństwo, przeciwstawiło pogańskiemu światu absolutną wiarę w słowo i szukało w świecie sprzymierzeńców tej wiary. Stąd taka przyjaźń pomiędzy chrześcijanami a greckimi filozofami, Sokratesem i innymi, którzy także wbrew fatum uwierzyli w słowo. W chrześcijaństwie ta wiara w słowo, w jego moc, jest jeszcze głębsza. To słowo powołuje świat do istnienia. Słowo ustanawia dzieje narodu wybranego. Słowo staje się ciałem i mieszka między nami.
***
Powyższy tekst jest fragmentem najnowszej książki ks. Józefa Tischnera Nadzieja czeka na słowo. Rekolekcje, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak. Tytuł artykułu pochodzi od redakcji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.