Dzięki wsparciu samorządowców gminy Kłodzko, ale też osób prywatnych, od 10 lat podczas Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego udaje się prezentować w wielu miejscach muzykę wykonywaną przez artystów światowej klasy. Co najważniejsze, festiwal ma już swoją wierną publiczność.
Dowodem na to był niedzielny wieczór w Szalejowie Dolnym w kościele pw. Świętych Szymona i Judy, gdzie odbył się pierwszy z siedmiu koncertów z cyklu „Koncerty w kościołach zapomnianych”. - Pomysł na ten cykl wziął się z anegdotycznych sytuacji. W takich miejscach gramy po wielokroć, a publiczność często trafia nie do tego kościoła, co trzeba. Taką sytuację mieliśmy w ubiegłym tygodniu w Polanicy-Zdroju. Wielokrotnie koncertowaliśmy w kościele, który znajduje się w centrum miasta, a tym razem zagraliśmy w Polanicy Sokołówce - mówi Mieczysław Kowalcze, od początku zaangażowany w organizację festiwalu, m.in. prowadząc koncerty.
Wspiera swoim działaniem Magdalenę Cornelius-Kulig, pomysłodawczynię i dyrektor artystyczną festiwalu. - Mamy to szczęście, że na każdym kroku w Kotlinie Kłodzkiej spotykamy się z cudownymi zabytkami sakralnymi, ale też świeckimi, bo niemal w każdej wiosce jest przynajmniej jeden pałac. Dziedzictwo, jakie nam się przytrafiło, szczególnie architektura sakralna, jest niesamowite - mówi M. Cornelius-Kulig.
Wskazuje, że poza wymiarem muzycznym, za który jest odpowiedzialna, zapraszając artystów światowej klasy, festiwal ma również aspekt kulturotwórczy i aktywizujący lokalną społeczność. - Mieszkańcy tych miejscowości czują, że to jest ich festiwal i czynnie w nim uczestniczą. Pomagają też w samej organizacji koncertów, a często opiekują się artystami. Kiedy jest potrzeba, pomagają wnieść fortepian, a przy dużych koncertach Ochotnicza Straż Pożarna zajmuje się zabezpieczeniem parkingów - dodaje.
Magdalena Cornelius-Kulig zaznacza, że wykonywanie muzyki w przestrzeni sakralnej przez profesjonalnych artystów ma swoją wielowiekową tradycję. Dlatego cieszą ją też pozytywne reakcje proboszczów, którzy z radością otwierają przed publicznością drzwi swoich kościołów. - W okresie największego rozkwitu baroku i romantyzmu kompozytorzy pisali dzieła sakralne dla kościołów. Kościoły były miejscem piękna - pięknej sztuki architektonicznej i malarskiej, w których wykonywano piękną muzykę. Dzisiaj wykonujemy wielkie dzieła nie w kościołach, a w filharmoniach. Dzięki festiwalowi świetni artyści mogą z powrotem w kościele wykonywać muzykę na najwyższym poziomie. Celem festiwalu jest między innymi oddać kościołowi to, co do niego należy, czyli piękno - dodaje i zwraca uwagę, że festiwal jest również promocją regionu, ponieważ artyści występujący na festiwalu i pochodzący z różnych krajów wracają nie tylko z doświadczeniem gościnności Polaków, ale też są zauroczeni przyrodą i zabytkami ziemi kłodzkiej.
Podczas niedzielnego koncertu wystąpił włoski duet Nicoletta Guarasci i Marco Venturi prezentujący muzykę G. Rossiniego. Mieczysław Kowalcze przedstawiając artystów, cytował włoskiego krytyka muzycznego, który zwrócił uwagę, że utwory tego kompozytora powinny być wykonywane wyłącznie przez Włochów. - Po pierwsze wymagana jest bardzo dobra wymowa, znamy też znaczenie każdego słowa. Poza tym ważny jest sposób śpiewu, tzw. belcanto, który narodził się we Włoszech - mówi Nicoletta Guarasci. - Nie ma dla mnie znaczenia, w jakim miejscu występuję. Zawsze jestem tak samo przygotowana i skupiona, ponieważ najważniejsza jest dla mnie publiczność - dodaje.
Kolejne koncerty z cyklu:
24 lipca 2022, godz. 19, kościół pw. św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej
Krzysztof Karcz - organy
30 lipca 2022, godz.19.15, kościół św. Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej
Marcin Król: trąbka
Iwona Sukienik: fortepian
21 sierpnia 2022, godz.19, kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach
Magdalena Maniewska - obój
Zbigniew Gach - organy
11 września 2022, godz.19, kościół pw. św. Jerzego w Wojborzu
Angelika Rzewuska - sopran
Mateusz Rzewuski - fortepian
17 września 2022, godz.19, kościół pw. NMP w Droszkowie
Magdalena Kulig - mezzosopran,
Maciej Zimka - akordeon
18 września 2022, godz.19, kościół pw. Jana Chrzciciela w Piszkowicach
Macle Duo: Sabrina Dente, Annamaria Garibaldi - fortepian
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.