Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizuje cykl wystaw "Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej". Tym razem 21 listopada o godz. 18 w siedzibie placówki (Piwnica pod Trójką) odbędzie się otwarcie wystawy "Światło ikony".
- Wydaje się jakby to było ich stałe miejsce. Piękne, zadumane oblicza świętych otoczone złotą aureolą, połyskujące szaty, blask bijący od całych postaci wywołują niezwykłe wrażenie. Do tego bogactwo kolorów, ciekawa kompozycja i gra świateł zachęcają do kontemplacji. Sceny z życia świętych, sceny biblijne, czy też liturgiczno-symboliczne świadczą o ponadczasowości pokazywanych prac. Miejsce dla wystawy jest idealne; surowe, ceglane ściany, gdzieniegdzie przeplatane kamieniami tworzą oryginalną scenerię, a zderzenie tych materii powoduje, że ma się wrażenie jakby czas się zatrzymał - opisuje Bożena Szczupak, kuratorka wystawy.
Prace prezentowane na wystawie zostały wykonane przez osoby zrzeszone w tarnowskim Stowarzyszeniu Miłośników Ikon „Piękno Ikony”. Ikonopisarze z tej grupy to osoby o różnej profesji, w różnym wieku i z różnym doświadczeniem artystycznym. Wszystkich wiąże pasja, jaką jest pisanie ikon i związane z tym indywidualne przeżycia. Spotykają się regularnie, aby wspólnie pracować, wymieniać doświadczenia i wzajemnie sobie pomagać.
- Osobą, która prowadzi tą grupę jest Beata Olszewska, uznana ikonopisarka, profesjonalistka pod każdym względem. Dzięki niej uczestnicy spotkań mogą poznać wiele tajników pisania ikon; od wykonywania podobrazi, na nich perfekcyjnych rysunków, mieszania odpowiednich pigmentów i nakładania ich na deskę metodą laserunkową - od barw ciemnych po jasne - (jest to tzw. wydobywanie z ciemności do światła), po złocenie i ostatnie wykończenia - dodaje B. Szczupak.
Wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń kulturalnych "Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, realizowany w Muzeum Okręgowym w Tarnowie od 2010 roku. Ikony będzie można zobaczyć do 16 grudnia 2022 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.