W budynku dawnego punktu opatrunkowego mają znaleźć się miejski żłobek i izba pamięci, poświęcona miastu i kopalni. Na terenie po wentylacyjnym szybie Ryszard powstanie park edukacyjny z wiatą i torem rowerowym.
Mieszkańcy Pszowa przez lata z żalem przyglądali się, jak niszczeją pozostałości po zlikwidowanej kopalni Anna. Miasto zaprezentowało pomysł na zagospodarowanie części tego terenu.
ParkAny
Na parterze budynku dawnego kopalnianego punktu opatrunkowego i działu zaopatrzenia ma powstać miejski żłobek dla 18 dzieci. Inwestycja zostanie sfinansowana w ramach programu „Maluch+”. Na modernizację obiektu i dostosowanie go do wymogów związanych z tym rodzajem działalności miasto otrzymało dotację w wysokości ponad 732 tys. zł.
Trzykondygnacyjny budynek znajduje się na terenie „ParkAny”, ciągnącego się wzdłuż ul. Ks. P. Skwary. Władze miasta mają konkretny pomysł także na pozostałe piętra. Na pierwszej kondygnacji zorganizowane zostaną lokale na start dla młodych biznesmenów z Pszowa, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą. Ponadto swoje miejsce znajdzie tu również centrum organizacji pozarządowych i izba pamięci poświęcona miastu i kopalni. Żłobek ma być gotowy do sierpnia 2026 r.
Park przy szybie Ryszard
Blask ma odzyskać także zapomniany kawałek Pszowa w miejscu dawnego szybu wentylacyjnego Ryszard. W nieatrakcyjnym dziś miejscu powstanie park edukacyjny z wiatą, a w przyszłości również pumptrackiem.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na początku roku ogłosił konkurs pn. „Zielona przestrzeń”. Miasto przygotowało koncepcję zagospodarowania terenu wokół byłego szybu Ryszard i zostało jednym z laureatów tego konkursu. Pszów w ten sposób pozyskał 250 tys. zł. na gruntowne uporządkowanie terenu wzdłuż ul. Bohaterów Westerplatte.
Ma być kolorowo i ekologicznie. W parku powstaną kwietne łąki i hotele dla owadów, wokół których zostaną nasadzone uwielbiane przez nie rośliny. Na drzewach zawisną budki lęgowe dla ptaków. Nad strefą wypoczynku będzie roztaczał się zapach lawendy, bo w parku zostanie stworzony lawendowy labirynt.
UM Pszów Wizualizacja parku na terenie dawnego szybu Ryszard.W parku edukacyjnym nie zabraknie betonowych stolików, na których można zagrać w szachy czy chińczyka. Zostanie również ustawiona wiata. - Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe będzie prowadzenie lekcji na świeżym powietrzu, obserwacja przyrody, a także organizacja różnych spotkań czy pikników - mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.
Miejsce zaprojektowano z myślą o rekreacji dla całych rodzin. Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy. W pierwszym utworzona zostanie zielona przestrzeń, a w drugim tor rowerowy w formie pumptracku. Etap projektowy zakończy się w tym roku, a w 2024 będzie realizowany I etap inwestycji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.