Filmy religia.tv na Planete Doc Film Festival

Cztery filmy dokumentalne wyprodukowane przez kanał religia.tv zostaną pokazane na rozpoczynającym się jutro festiwalu Planete Doc Film Festival.

Podczas tego jednego z najważniejszych przeglądów filmowych dokumentów w Europie będzie można zobaczyć cztery dokumenty wyprodukowane przez kanał religia.tv: dwa filmy Tomasza Bardorscha zrealizowane w ramach cyklu „Zdjęcie z Papieżem” – „Kto śpiewa dwa razy się modli” i „IV piętro”, obraz Jana P. Matuszyńskiego „Amisze znad Wisły” oraz „Prosta droga” dokument Joanny Kreto-Wójtowucz z cyklu Portrety.

„Kto śpiewa dwa razy się modli” jest zapisem opowieści Stanisława Soyki o tworzeniu muzyki do poematu Jana Pawła II „Tryptyku rzymskiego” oraz relacji muzyka z papieżem. Kompozytor opowiada o swojej młodości w Oazie, związkach z Kościołem, religią, Bogiem.

„IV piętro” opowiada historię Norberta. Po nieudanej próbie samobójczej, wynikającej z poczucia braku sensu istnienia i odrzucenia przez otoczenie, jego ciało było zupełnie bezwładne. Przez kilka miesięcy leżał bez ruchu. Pewnego dnia na ścianie ukazał mu się obraz Matki Bożej... Krok po kroku zaczął wszystko od początku. Samodzielne przejście do łazienki, wyjście do parku, samotna pielgrzymka do Częstochowy. Wreszcie próba dotarcia do Rzymu i wielkie niepowodzenie. Magnes, jakim była osoba Jan Paweł II nie dawał jednak spokoju...

Bohaterami filmu „Amisze znad Wisły” są Jacob i Anita Martinowie , członkowie chrześcijańskiej wspólnoty religijnej, której członkowie zamieszkują głównie w USA. Nie akceptują nowoczesnej techniki, nie korzystają z elektryczności, samochodów, telewizji i innych wynalazków, zajmują się rolnictwem i rzemiosłem. Żyją w odizolowanych wspólnotach, których życie zorganizowane jest według nakazów niepisanego zbioru zasad, zwanego Ordnung.
Jakob i Anita przyjechali kilkanaście lat temu do Polski, by z kilkoma innymi rodzinami założyć pierwszy w naszym kraju zbór. Film pokazuje jak wygląda życie współczesnych Amiszów i jak ścierają się amerykańskie wyobrażenia o Polsce z zastaną rzeczywistością.

Michał Płoski, bohater „Prostej drogi” odrzuca gonitwę codzienności, uczestnictwo w życiu społecznym i publicznym na rzecz kontemplacji. Praktykuje pustelnicze wędrówki i życie w imię własnych, nie podporządkowanych nikomu przekonań. Uwieńczeniem jego duchowego rozwoju są ikony, które powstają w pustelni w Górach Świętokrzyskich. Film to nie tylko historia malarza, ale swoisty traktat filozoficzny nad ludzkimi wyborami.

Filmy zostaną zaprezentowaną w bloku: religia.tv przedstawia, 14 maja w sobotę o godz. 17.00 w sali 5 w stołecznej Kinotece. Bilety można kupić w Kinotece w cenie 15 zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama