Skradzione z kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, wystawione na aukcję i odzyskane w wyniku decyzji sądu - trzy alabastrowe putta wracają na swoje dawne miejsce.
Można je znów oglądać na pięknej, kunsztownie wykonanej alabastrowej ambonie. - Dzisiaj, po 15 latach, mam ogromną satysfakcję. Od momentu, w którym te cenne rzeźby wrocławskiego późnego renesansu, czyli od roku 2008, pojawiły się na rynku aukcyjnym, wydarzyło się bardzo dużo - mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - W tym okresie wielokrotnie, jako ekspert i świadek, wzywany byłem na policję i do sądu. Decyzja sądowa kilkakrotnie się zmieniała, by wreszcie w 2022 r. zapadło definitywne rozstrzygnięcie: rzeźby należą do Skarbu Państwa, a ich dysponentem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To na mocy wyroku sądowego ustalono ponad wszelką wątpliwość, że wracające dzisiaj na swoje pierwotne miejsce alabastrowe putta zostały bezprawnie zabrane z kościoła przed 1972 r., czyli przed czasem, w którym kościół stał się świątynią polskokatolicką. MKiDN zadecydowało, by te urokliwe figurki anielskie przekazać w depozyt Muzeum Narodowemu we Wrocławiu (24 października 2022 r.) - wyjaśnia.
- Dzisiaj - po konsultacji i przy zgodzie MKiDN - postanowiłem, że rzeźby te powrócą jako depozyt do kościoła św. Marii Magdaleny, na swoje pierwotne miejsce - na baldachim ambony. W tej samej świątyni znajduje się już bowiem jako depozyt Muzeum Narodowego we Wrocławiu pokaźny zbiór śląskiej kamiennej rzeźby nowożytnej, w tym liczne przykłady dzieł sepulkralnych - dodaje. - Poddawszy w 2023 r. alabastrowe figurki putt konserwacji, którą sfinansowało MKiDN, przygotowaliśmy je do powrotu. I rzeźby wróciły na swoje miejsce. Są kolejnym elementem dawnej świetności tej jakże ważnej dla naszego miasta świątyni, który został odzyskany i przywrócony do pierwotnego kontekstu.
Arkadiusz Podstawka O "drodze powrotnej" rzeźb mówił dyrektor MNW Piotr Oszczanowski.Piotr Oszczanowski zauważa, że dzieje się to w roku 500-lecia wrocławskiej reformacji. 23 października 1523 r. w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu pastor Johann Hess wygłosił (z jeszcze gotyckiej, innej niż obecna ambony) pierwsze we Wrocławiu kazanie ewangelickie.
Ambona, z której pochodzą alabastrowe aniołki, to jedna z najcenniejszych luterańskich ambon w Europie, wykonana przy użyciu najdroższych materiałów rzeźbiarskich. Autorem tego dzieła był miejscowy mistrz rzeźbiarski i architekt Friedrich Gross st. (ok. 1540-1589).
Wojciech Rogowicz Znów zdobią ambonę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.