Przygotowane przez IPN przedstawienie pt. "Czyste serce - rzecz o Łukaszu Cieplińskim" wystawiono dwukrotnie w Gdańsku 1 marca - w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Obejrzało je na Scenie NOT ponad 800 młodych ludzi, uczniów trójmiejskich szkół średnich.
Spektakl słowno-muzyczny przygotowało Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawienie zostało przygotowane z myślą o uczniach szkół średnich i ostatnich klas szkoły podstawowej. "Czyste serce - rzecz o Łukaszu Cieplińskim” wystawiono w piątek 1 marca o godz. 9.00 i 11.00, na gdańskiej Scenie NOT.
- To spektakl poświęcony jednej z najbardziej krystalicznych postaci: patriocie, żołnierzowi niezłomnemu, zamordowanemu przez system stalinowski w Polsce Ludowej lat 50., Łukaszowi Cieplińskiemu - mówi Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN.
Na scenie historię życia patrioty i żołnierza opowiada dwóch młodych ludzi, którzy przygotowując referat, pracę domową zadaną przez nauczyciela historii, trafiają na życiorys jednego z niezłomnych żołnierzy o pseudonimie "Grzmot". Chłopcy zdobywają nowe wiadomości, a przez to towarzyszą postaci Łukasza Cieplińskiego od wczesnych lat młodości aż do ostatnich chwil życia w celi śmierci. Na scenie pojawiają się takie osoby, jak: żona tytułowego bohatera - Wisia, ich synek Andrzejek, koleżanki i koledzy z wojska i konspiracji.
- Spektakl jest kompilacją działań aktorskich, tanecznych i muzycznych, w których duże znaczenie ma symbolika narodowa oraz wartości Bóg, honor i ojczyzna. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci więzienia UB na warszawskim Mokotowie, stanowiące spoiwo poszczególnych części przedstawienia, wybrzmiewają w interpretacji Grzegorza Piotra Kołodzieja - mówi Anna Fedyniak-Kołodziej, reżyserka oraz prezes Fundacji ”Kultura. Teraz!”.
Autorką scenariusza widowiska jest Anna Korcz, a na scenie wystąpili: Jakub Klimek, Michał Kołodziej, Grzegorz Piotr Kołodziej, Marcin Moloch, Barbara Lewicka, Ewa Sarwińska, Anna Fedyniak-Kołodziej, Joanna Kołodziej, Anna Fel-Tukalska, Jan Elf Czerwiński, który odpowiadał za nowoczesne brzmienia w trakcie widowiska.
Widowisko spotkało się z żywym i pozytywnym odbiorem młodych widzów. - Bardzo fajnym pomysłem było to, że o bohaterze mówili młodzi ludzie, z naszego pokolenia i naszym językiem. To było dla mnie dużym, pozytywnym zaskoczeniem, bo idąc tu spodziewałem się jakiejś sztampowej historii o bohaterze z przeszłości. Sama historia życia Łukasza Cieplińskiego została ciekawie przedstawiona. Zainspirowało mnie to do poszukania większej ilości informacji o nim. Myślę, że to przedstawienie będzie się podobało innym młodym ludziom - mówi Paweł, jeden z widzów.
Łukasz Konrad Ciepliński – ps. "Pług", "Ostrowski", "Ludwik", "Apk", "Grzmot", "Bogdan" (ur. 26 listopada 1913 r. w Kwilczu, zm. 1 marca 1951 r. w Warszawie), podpułkownik piechoty Wojska Polskiego (w 2013 r. awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika), żołnierz Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz NIE i DSZ, prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...