Po kilku latach przygotowań, na przełomie czerwca i lipca tego roku rozpocznie się budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Decyzję o unijnym dofinansowaniu tej wartej ponad 324 mln zł inwestycji podjęła w ostatnich dniach Komisja Europejska.
Jak podał w piątek Urząd Marszałkowski w Katowicach, w minioną środę Komisja Europejska pozytywnie oceniła dokumentację aplikacyjną dla projektu budowy muzeum. Tym samym wydana została zgoda na rozpoczęcie przedsięwzięcia, należącego do największych inwestycji w regionie.
Decyzja Komisji otwiera drogę do podpisania umowy z generalnym wykonawcą robót budowlanych, wybranym w otwartym przetargu. Zostało nim polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Budimex SA z Warszawy i Ferrovial Agroman SA z Madrytu.
Obecnie na pogórniczym terenie dawnej kopalni "Katowice", gdzie powstanie muzeum, dobiegają końca roboty przygotowawcze, takie jak wyburzanie obiektów kolidujących z nowym gmachem oraz niezbędne przekładki sieci i budowa murów oporowych. To wstęp do rozpoczęcia zasadniczej części inwestycji, która rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca. Unijne środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013) sfinansują 85 proc. przedsięwzięcia.
Weryfikacja wniosku aplikacyjnego przez Komisję Europejską trwała od maja ubiegłego roku. Obejmowała szczegółową analizę całej dokumentacji, przyjętych założeń i zakładanych celów projektu.
Główne wskazane w dokumentacji cele to "wzmocnienie konkurencyjności przestrzeni miejskiej poprzez rewitalizację terenu poprzemysłowego" i rozwój infrastruktury kultury, co ma przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej województwa śląskiego.
Nowe Muzeum Śląskie będzie pierwszym obiektem wyznaczającym w centrum Katowic tzw. strefę kultury. W pobliżu ma powstać m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wokół powstanie nowa infrastruktura drogowa. Budowa siedziby muzeum ma trwać 20 miesięcy, co oznacza, że na początku 2013 r. placówka powinna przenieść się do nowego gmachu.
Przygotowania do budowy nowej siedziby muzeum trwają od kilku lat. W międzynarodowym konkursie na jego koncepcję architektoniczną wybrano projekt, zgodnie z którym wszystkie kondygnacje głównego budynku znajdą się pod ziemią. Nad powierzchnią będą jedynie szklane wieże, doświetlające podziemne ekspozycje. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabytkowe budynki dawnej kopalni, mimo że położone w głębi terenu, nie zostaną zasłonięte nowym gmachem. Powstanie także park spacerowy oraz podziemny parking.
Projekt zakłada adaptację części zabytkowych pokopalnianych obiektów, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Są wśród nich dwa szyby wyciągowe: "Warszawa II" oraz "Bartosz", z unikatową XIX-wieczną parową maszyną wyciągową. Wybrane obiekty otrzymają nowe funkcje - będą zaadaptowane m.in. na ekspozycje czasowe Centrum Scenografii Polskiej i restaurację, zaś z wieży szybu wyciągowego będzie można podziwiać panoramę Katowic.
Obecnie Muzeum Śląskie mieści się w centrum miasta w budynku dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku. Jest tam tak mało miejsca, że placówka może naraz eksponować najwyżej kilka procent swoich zbiorów. Nowa siedziba powstanie na liczącym 2,7 hektara terenie w południowo-centralnej części dawnej kopalni.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.