Polecamy w tv i na VOD: Zabawa, zabawa

A tu poważna sprawa. Bo jeden, drugi, trzeci kieliszek się wychyla i ani się człowiek nie spostrzeże, gdy dopada go uzależnienie. Albo poważne, życiowe konsekwencje tego, co „nawywyijało się” po pijaku.

O tym właśnie jest „Zabawa, zabawa” – nakręcony w 2018 roku film Kingi Dębskiej, w którym na problem alkoholu i alkoholizmu spoglądamy kobiecym okiem. A więc nieco inaczej niż w „Pod mocnym aniołem”, czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

Tam piło się po męsku. Bardziej drastycznie, bo i twórcy bardziej widzów szokowali. Mocne trunki, więc i mocne kino. „Męskie”.

U Dębskiej inaczej. Opowiada łagodniej. Przystępniej. Więc dobrze (lepiej!) się to ogląda. I świetnie nadaje na seanse dla dzieci i młodzieży w tzw. cyklu ku przestrodze.

Bohaterki mamy tutaj trzy. Każda w innym wieku, sytuacji życiowej, pozycji społecznej. Ale każda ma ten sam problem. Alkohol.

W rolach głównych trzy świetne aktorki: Dorota Kolak, Agata Kulesza, Maria Dębska. Więc i popis gry aktorskiej jakich mało w polskim kinie. A problemy jakie odgrywają są niestety poważne. Kto wie nawet czy nie poważniejsze niż wspomniane już męskie picie.

W sytuacji gdy w rodzinie pije kobieta, mężowie rzadziej szukają pomocy. Chcą sobie sami poradzić. Nadużywanie alkoholu przez kobiety jest ukrywane. Członkowie rodziny próbują udawać, że wszystko jest dobrze. A nie jest, bo nie może być dobrze, gdyż kobieta nadmiernie pijąca koncentruje się na sobie i swoim piciu...

To tylko fragment wypowiedzi Aliny Heller-Gostyńskiej (psycholog w Poradni Leczenia Uzależnień i współuzależnienia w Poznaniu). Całość przeczytać można w naszym serwisie PRASA. W tekście „Uzależnienie kobiet”.

Tam mamy fachowy komentarz i pomocne rady. Na ekranie natomiast film Kingi Dębskiej, który – jeśli Państwo jeszcze go nie wiedzieli - koniecznie trzeba zobaczyć. A i, ewentualnie, warto go sobie powtórzyć.

Mamy teraz długi majowy weekend. Płynący alkoholem, jak to sformułowano niedawno w telewizji Polsat. Strach się bać, bo ta zabawa, zabawa wciąż trwa…

*

W niedzielę 5 maja o 21:15 film wyemituje TVP Polonia. Powtórka w środę 8 maja o 2:15 na tym samym kanale.

On-line można go oglądać m.in. na Netflixie, TVP VOD, czy w Polsat Box Go.

Tekst z cyklu Filmy wszech czasów

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości