Polecamy w tv i na VOD: Rycerz pierwszej damy

Czyli Billy Wilder wiecznie żywy!

I nie tylko ze względu na to, że tytułową pierwszą damą jest tu Shirley MacLaine, która w filmach Wildera stworzyła niezapomniane kreacje w „Garsonierze” i „Słodkiej Irmie”. Cały drugi plan jest tu bowiem mocno „oparty” na słynnej, wilderowskiej „Sabrinie”.

Tak jak tam kucharze, ogrodnicy i szoferzy nieustannie obgadują na zapleczu swoich chlebodawców, tak też w „Rycerzu pierwszej damy” ochroniarze, kierowcy i pokojówki odreagowują w kuchni humory i zachcianki byłej pani prezydentowej, której wredność MacLaine odgrywa tak, jak tylko ona potrafi. A więc po mistrzowsku.

Tym, który najbardziej musi się z nią użerać jest jej główny ochroniarz, Doug, w którego wciela się tu Nicolas Cage. Nietypowa jak dla niego rola? Ano właśnie nie do końca. Herosem kina akcji Cage stał się tak naprawdę dopiero w drugiej połowie lat ’90. Wcześniej świetnie radził sobie w filmach komediowych („Arizona Junior” braci Coen!), więc „Rycerz pierwszej damy” to też okazja by zobaczyć go z nieco innej strony.

W ogóle ten nakręcony w 1994 roku film, to ciekawy przykład amerykańskiego „kina prezydenckiego”. Brytyjczycy mają właściwie cały osobny gatunek, w którym powstają obrazy poświęcone kolejnym monarchom, czy członkom rodziny królewskiej – Amerykanie, nie mogąc być gorsi, serwują nam filmy o swoich głowach państwa. Rzeczywistych i fikcyjnych (akurat Tess Carlisle w którą wciela się Shirley MacClaine nigdy nie istniała).

Ale istnieje „Rycerz pierwszej damy”, który od 30 już lat bawi, wzrusza i nic, a nic się nie starzeje. Świetna rozrywka, a i film z morałem. Z przesłaniem. W pewnym momencie zrobi się w nim bowiem całkiem poważnie. Jego tonacja zmieni się kompletnie, czym tylko jeszcze bardziej zyska na wartości.

Moim skromnym zdaniem: jeden z najfajniejszych, najsympatyczniejszych filmów lat ’90. Więc i Państwa zachęcam do obejrzenia lub powtórzenia go sobie. A już niebawem będzie ku temu okazja, bo w niedzielę 19 maja o 19:05 wyemituje go CBS Europa. Powtórka we wtorek 21 maja o 22:45 na tym samym kanale.

On-line „Rycerz pierwszej damy” dostępy jest w Amazon Prime Video oraz w iTunes.

*

Tekst z cyklu Filmy wszech czasów

W weekend w tv i na VOD: Rycerz pierwszej damy

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości