Kiedy trzy lata temu przygotowali spontanicznie jasełka nie sądzili, że to będzie początek dłuższej przygody.
Na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bobowej 5 czerwca wystąpiła grupa młodzieżowa działająca przy parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Siedliskach z nowym spektaklem pt. „Gość oczekiwany”. Była to wierna inscenizacja dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej pod tym samym tytułem. Młodzi artyści znakomicie poradzili sobie z wyzwaniem. Mają już w tym niejakie doświadczenie.
Zespół teatralny powstał zupełnie spontanicznie, kiedy trzy lata temu zagrali w jasełkach przygotowywanych z ks. Grzegorzem Ogórkiem, wikariuszem parafii. Potem pojawił się apetyt na kolejne realizacje, przedstawienia, więc były kolejne premiery i przygotowane montaże słowno-muzyczne, inscenizowane nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz występy na uroczystościach gminnych, itp. Raz weszli na scenę i już na niej młodzi pozostali. Grupa liczy dziś 30 osób w wieku od 15 do 20 lat. Opiekę nad przygotowaniem kolejnych przedstawień sprawuje Barbara Sowa, nauczycielka w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Reca w Siedliskach.
– Z racji tego, że jest to teatralna grupa parafialna, postawiliśmy sobie za cel poruszać ciągle aktualne i niezmienne tematy, jak ludzka natura, problemy moralne. Teatr – jak lustro – odbija naszą rzeczywistość i każdy z widzów może się w nim przejrzeć i zobaczyć w bohaterze sztuki nawet samego siebie. Pełni zatem (teatr) również – poza rozrywkową – rolę edukacyjną – mówi Barbara Sowa. Poza tym, jak się o tym już przekonali młodzi aktorzy z Siedlisk, praca nad spektaklem niesamowicie integruje grupę, tworzy silne więzi i daje możliwości wspólnego spędzania czasu w gronie przyjaciół.
Premiera "Gościa oczekiwanego" odbyła się 31 maja w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Siedliskach. Kolejne spektakle zagrali młodzi w tym samym miejscu 1 i 2 czerwca. 5 czerwca pokazali się na deskach MCK w Bobowej. Jak zwykle, grupie teatralnej towarzyszyła oprawa muzyczna zespołu i pieśni w wykonaniu solistek. Nad światłem i dźwiękiem czuwali technicy zespołu wspomagani przez pracowników MCK.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.