Panie podjęły się próby rekonstrukcji rybnickiej odmiany śląskiego stroju ludowego, który "jest nieco zapomniany i pomijany na rzecz bardziej popularnej wersji z Rozbarku" - zwracają uwagę przedstawiciele Urzędu Miasta.
W prace włączyły się panie z rybnickiego Klubu Seniora Senior Plus Północ, prowadzonego przez Fundację Superfundacja. Dzięki ich zaangażowaniu udało się stworzyć kilka kompletów strojów. Zostały one wykorzystane w klimatycznej sesji zdjęciowej. Jako modelki wystąpiły same seniorki – twórczynie "oblyczek".
– Pierwszym krokiem była analiza zdjęć archiwalnych z okolic Rybnika, które pięknie pokazują jak na początku wieku ubierały się Ślązaczki z Rybnika. Egzemplarze stroju chłopskiego zachowane w rybnickim muzeum także były niezwykle pomocne w opracowaniu od podstaw krojów rekonstruowanych strojów – mówi Adam Grzegorzek, pomysłodawca projektu. – Nie wszystkie detale są doskonałe, nie wszystko też jest idealnie odtworzone, ale udało nam się przetrzeć szlaki i choć trochę pokazać jak kiedyś oblykały się nasze babcie. Mam nadzieję, że uda nam się zainteresować tym tematem rybniczanki i rybniczan bo ciągle jeszcze wielu rzeczy nie wiemy, a być może to, czego szukamy, kryje się w rybnickich domach, na starych fotografiach – opowiada Grzegorzek.
Superfundacja Seniorki włączyły się w odtwarzanie rybnickiej wersji stroju śląskiego.– Ze środków przyznanych przez fundację Orlen zakupione zostały odpowiednie materiały a rybnickie emerytki własnoręcznie przez kilka tygodni pracowały nad stworzeniem jakli, kiecek i zopasek wzorowanych na oryginałach. Nie było to zadanie łatwe, wymagało wielu poprawek i kompromisów – opowiada Katarzyna Rząsa, koordynatorka projektu. – Ogromną radością było obserwować zaangażowanie naszych seniorek w ten projekt, a przecież te panie nie są zawodowymi krawcowymi, więc odkrywały nie tylko tajemnice rybnickiego stroju, ale też tajniki krawiectwa – podsumowuje Rząsa.
Sesja zdjęciowa prezentująca efekty pracy seniorek zrealizowana została w otoczeniu familoków w dzielnicy Paruszowiec oraz w izbie historycznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Rybniku-Chwałowicach.
Superfundacja Sesja powstawała w otoczeniu m.in. familoków.