Planeta Lem

Światowa premiera spektaklu "Planeta Lem", najnowszej produkcji poznańskiego Teatru Biuro Podróży, zainaugurowała w piątek wieczorem wydarzenia kulturalne towarzyszące w W. Brytanii inauguracji polskiej prezydencji w UE.

Przedstawienie w reżyserii Pawła Szkotka, przygotowane przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza, wystawiono na dziedzińcu Teatru Narodowego w ramach letniego Festiwalu teatralnego "Watch This Space". Zostanie pokazane także w sobotę.

Stanisław Lem (1921-2006) jest pisarzem dobrze znanym w Wielkiej Brytanii, uznanym klasykiem gatunku science fiction. Jest ponadto polskim pisarzem najczęściej tłumaczonym na obce języki.

Bohaterami spektaklu "Planeta Lem" są postacie znane z powieści i opowiadań pisarza: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. Przedstawienie jest adaptacją teatralną powstałą w oparciu o jego twórczość. Spektakl opowiada o robotyzacji świata mającej ułatwiać życie i wynikającym z niej zniewoleniu ludzi.

Teatr Biuro Podróży znany jest brytyjskiej widowni teatralnej zwłaszcza z nagrodzonych na festiwalu teatralnym w Edynburgu przedstawień "Carmen Funebre" i "Makbet". W Londynie teatr wystawiał też inscenizację "Jądra Ciemności" opartą na powieści Josepha Conrada pod tym samym tytułem.

W czasie polskiej prezydencji twórczość Lema zostanie zaprezentowana również w oryginalnej formie dwujęzycznych komiksów. Autorami pomysłu są Andrzej Klimowski, ilustrator i plakacista wykładający w Royal College of Arts oraz jego żona Danuta Szejbal - scenografka i malarka. "Bajki Robotów" w wersji komiksów ukażą się w sprzedaży w listopadzie.

W sobotę i niedzielę na placu przed Teatrem Narodowym w Londynie odbędzie się odsłona jednego z najciekawszych wydarzeń programu kulturalnego polskiej prezydencji "I,Culture" - warsztatu nowoczesnego rzemiosła.

Każdy będzie mógł twórczo przerobić element własnej garderoby a potem wykorzystać "przeróbkę" w projekcie gigantycznej trójwymiarowej układanki. W najbliższym półroczu mieszkańcy 12 stolic UE i spoza niej uszyją wielką układankę z 12 wielkich kwadratów.

Wzór kwadratu wyszyty w każdej ze stolic będzie się łączył w innymi wzorami wykonanymi w pozostałych 11. Celem jest stworzenie wzoru układającego się w napis "I,Culture", czyli hasło zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji.

Na jego uszycie zużyte zostanie 600 metrów kwadratowych tkanin, 2 kilometry nici i 500 guzików. Pierwszy kwadrat powstał 14 maja w Warszawie. Artystyczną opiekę nad projektem sprawuje mieszkająca w Londynie artystka Monika Jakubiak i jej wolontariusze.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.