Odnalezione fragmenty pierwszego filmu Hitchcocka

Odnaleziono trzy rolki pierwszego filmu słynnego reżysera Alfreda Hitchcocka "The White Shadow" (biały cień) z 1923 roku - podało w środę nowozelandzkie archiwum filmowe.

"The White Shadow", melodramat z aktorką Betty Compson w podwójnej roli sióstr bliźniaczek - jednej złej, a drugiej dobrej - był pierwszym filmem, nad którym pracował przyszły mistrz suspensu. Napisał jego scenariusz, był asystentem reżysera, scenografem, dekoratorem wnętrz i montażystą.

Znalezione w archiwum rolki zawierają pierwszych 30 minut filmu. Zostawiła je tam w 1989 roku rodzina kolekcjonera i operatora kinowego Jacka Murtagha, który działał w pierwszej połowie XX wieku. Zazwyczaj właściciele kin i operatorzy w tych czasach niszczyli taśmy po zejściu filmu z ekranu, ale Murtagh przechowywał je w schowku w swoim ogrodzie.

Nie wiadomo, gdzie mogą być pozostałe trzy i czy w ogóle istnieje jeszcze jakaś kopia tego filmu - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".

Zdaniem szefa nowozelandzkiego archiwum filmowego Franka Starka, "The White Shadow" pokazuje, jak wszechstronnie utalentowany był już w młodości Hitchcock, który w dużym stopniu wpłynął na kształt tego filmu. W późniejszych realizacjach także czuwał nad najdrobniejszymi szczegółami scenografii i kostiumów.

Odnaleziony film ma "ogromne znaczenie dla badaczy, krytyków i wielbicieli Hitchcocka" - uważa szef amerykańskiego Krajowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych David Sterritt.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama