W sobotę Festiwal Kultury Żydowskiej

Opera klezmerska wystawiona przez artystów z USA, liczne koncerty i warsztaty edukacyjne oraz pokazy filmowe i teatralne to niektóre z atrakcji VIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Festiwal rozpocznie się w sobotę w stolicy i potrwa tydzień.

"W tym roku mamy ok. 200 pozycji festiwalowych: koncertów, wykładów i pokazów. - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej inicjatorka festiwalu, Gołda Tencer. - Powoli wychodzimy do dalszych dzielnic Warszawy. W klubie +Hydrozagadka+ na Pradze koncert tradycyjnej muzyki żydowskiej zagra Frank London - amerykański trębacz i kompozytor muzyki klezmerskiej".

Większość imprez odbywać się będzie jednak w okolicach Placu Grzybowskiego w Warszawie - w Teatrze Żydowskim i w Synagodze im. Nożyków.

Pierwsze imprezy odbędą się 27 sierpnia - w Teatrze Żydowskim zaplanowano wernisaż wystawy "Odrodzony świat Singera w ruchomych obrazach i rzeźbach", oraz premierę spektaklu teatralnego "1666", w reżyserii Michała Zadary. Kanwą spektaklu jest debiutancka powieść Izaaka Singera pt. "Szatan w Goraju", opisująca pogrom ludności żydowskiej w miasteczku Goraj, podczas powstania Chmielnickiego w 1648 r.

"Przedstawienie to jest próbą zrozumienia żydowskiej kultury inaczej niż tylko przed kontekst folkloru i etnografii, ale jako literatury o aspekcie współczesnym. Opisując historyczne wydarzenia Singer sparafrazował rzeczywistość Niemiec w momencie dojścia do władzy Adolfa Hitlera. Nadał przez to swojemu tekstowi aspekt ponadczasowy, mówiąc: +Patrzcie, to, co działo się kiedyś, dzieje się znowu dzisiaj+" - powiedział PAP Zadara.

W niedzielę 28 sierpnia ma być zaprezentowane przedstawienie "Bajki i legendy żydowskie", które przybliży kulturę żydowską dzieciom. Ze spektaklem "Taibele and Her Demon" wystąpi z kolei Państwowy Teatr Żydowski z Bukaresztu. Na ulicy Chłodnej pokazana zostanie wystawa fotograficzna "Nasi nie nasi".

Również w niedzielę zainaugurowany zostanie przegląd filmów z udziałem aktora Włodzimierza Boruńskiego. "To mistrz epizodu filmowego, dziś niestety zapomniany, jak większość aktorów z lat 50. i 60. Chcielibyśmy przypomnieć jego postać" - powiedziała Grażyna Grabowska, dyrektor programowy Filmoteki Narodowej. Wyświetlone mają być m.in. "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy i "Mrzonka" w reż. Janusza Majewskiego.

W kolejne dni festiwalu wystąpią m.in. Anna Jagielska-Riveiro, która wykona utwory muzyki sefardyjskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, a w piątek 2 września na Placu Grzybowskim ma się odbyć koncert plenerowej opery klezmerskiej "W nocy na starym rynku" z muzyką Franka Londona.

Na zakończednie festiwalu w niedzielę 4 września zaplanowano koncert "Dwór cadyka" w reż. Gołdy Tencer i Jana Szurmieja.

Koncertom i spektaklom na festiwalu towarzyszyć będą wystawy obrazów i fotografii, spotkania literackie (m.in. z prozą Izaaka Singera), wykłady, zwiedzanie instytucji żydowskich, pokazy filmów dokumentalnych, taneczne, plastyczne i językowe warsztaty oraz degustacje tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej.

Szczegółowy program festiwalu jest udostępniony w Internecie na stronie www.festiwalsingera.pl

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama