Na rzymskim Kapitolu otwarta została we wtorek wystawa poświęcona wizycie Marysieńce Sobieskiej i polskiego dworu królewskiego w Wiecznym Mieście na przełomie XVII i XVIII w. Ekspozycja wywołała ogromne zainteresowanie rzymskich historyków i działaczy kultury.
"Polska królowa na Kapitolu. Maria Kazimiera i rodzina królewskich Sobieskich w Rzymie" - to tytuł wystawy w Muzeach Kapitolińskich w Palazzo Caffarelli. Jej kuratorami są Francesca Ceci i profesor Jerzy Miziołek przy współpracy Franceski De Caprio.
Podczas wernisażu, w którym uczestniczyły dziesiątki osób, Francesca Ceci mówiła, że królowa Maria Kazimiera(1641-1716) była znana w całej Europie, także za sprawą Wiktorii Wiedeńskiej w 1683 roku, której bohaterem był jej mąż, król Jan III Sobieski, uważany wtedy za obrońcę chrześcijaństwa.
Jerzy Miziołek zaznaczył, że polski król był genialnym strategiem - jednym z największych na świecie, a jego sława była tak wielka, że był porównywany z cesarzem rzymskim Konstantynem Wielkim.
Organizatorzy ekspozycji podkreślili, że Rzym przez długie lata gościł polski dwór królowej Marii Kazimiery Sobieskiej, która przybyła z okazji Roku Świętego 1700, a następnie pozostała przez prawie 15 lat.
Historycy przypominają, że w triumfalnym pochodzie królowa, wdowa po Janie III Sobieskim, przybyła do Rzymu w nocy z 23 na 24 marca 1699 roku. Towarzyszyło jej około 200 osób, wśród nich członkowie rodziny królewskiej oraz służba dworska z bogatym dobytkiem.
Królowa Marysieńka nie mogąc zapewnić tronu swoim synom, gdyż Polska była monarchią elekcyjną, zdecydowała się opuścić kraj i przenieść do Rzymu, gdzie pamięć o jej zmarłym małżonku była wciąż żywa.
Królowa została przyjęta z najwyższymi honorami przez papieża Innocentego XII i rzymską arystokrację.
"Dzisiaj, po ponad 300 latach, ponownie z okazji Roku Jubileuszowego w Kościele królowa +wraca+ do Rzymu jako bohaterka wystawy poświęconej polskiej rodzinie królewskiej Sobieskich i jej związkom z Wiecznym Miastem" - zaznaczyła dyrekcja Muzeów Kapitolińskich w materiałach przygotowanych na ekspozycję.
Wystawa jest okazją do zaprezentowania licznych rzymskich pamiątek po rodzie Sobieskich, zarówno eksponatów, jak i dokumentów przechowywanych przez urząd nadzoru nad zabytkami i dobrami kultury stolicy Włoch.
Wyjątkowym eksponatem ekspozycji jest wypożyczony z Zamku Królewskiego w Warszawie portret konny króla Jana III Sobieskiego.
W przygotowanych do wystawy uczestniczył Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA , który sfinansował konserwację pięciu dzieł prezentowanych na wystawie.
Są wśród nich popiersia Marii Klementyny Sobieskiej - wnuczki króla Jana III Sobieskiego i papieża Klemensa XII, przechowywane w klasztorze urszulanek w Rzymie.
"Przez długi czas były nieznane szerzej badaczom, a obecnie ich autorstwo przypisywane jest Filippo della Valle - jednemu z czołowych rzymskich rzeźbiarzy epoki" - zaznaczył w rozmowie z PAP Piotr Ługowski z Instytutu POLONIKA.
Dodał, że wystawiono także trzy XVII-wieczne obrazy: dwa portrety Jana III Sobieskiego oraz Marii Kazimiery Sobieskiej" nieznanych autorów.
Obrazy przekazał też polski kościół świętego Stanisława w Rzymie.
"To dla nas zaszczyt móc współtworzyć tak wyjątkowe wydarzenie w samym sercu Rzymu. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, razem z włoskimi partnerami, przywracamy pamięć o związkach rodziny Sobieskich z Wiecznym Miastem i niezwykłej kobiecie - królowej, mecenasce sztuki, a zarazem jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii obu krajów" - powiedziała Katarzyna Sokołowska, dyrektorka Instytutu POLONIKA.
Wystawie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny - Sobieska 2025 i program wydarzeń kulturalnych zapowiedzianych na czwartek w Instytucie Polskim w Rzymie.
Wśród nich znajdą się m.in.: wystawa "Między mitem a bibelotem. Sobiescy w wyobraźni współczesnej" i prezentacja książki "Polska królowa na Kapitolu. Maria Kazimiera i rodzina królewska Sobieskich w Rzymie" pod redakcją Franceski Ceci, Jerzego Miziołka i Franceski De Caprio oraz prezentacja mapy "Sobiescy w Rzymie".
Wystawa na Kapitolu została zorganizowana jest przez Muzea Kapitolińskie w Rzymie we współpracy z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Instytutem POLONIKA, który objął patronat nad wydarzeniem wraz z ambasadą RP we Włoszech, Instytutem Polskim i stacją PAN w Rzymie.
z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
To nowa inicjatywa Księży Marianów, podejmowana w duchu Roku Jubileuszowego.
Jak się o czymś alfabetycznie rozprawia, to oznacza to taką kompleksową wyliczankę od A do Z.
Poruszająca opowieść o młodym świętym i świadectwo jego mamy.
Wcześniejsze sukcesy zespołu nie zdołały zapełnić pustki w jego duszy.
Ale najpierw wywołał skandal. 150 lat temu urodził się Paul Landowski.