Jesienna ramówka TVP bez rewolucji

22 sierpnia w siedzibie Telewizji Polskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowana została jesienna ramówka stacji. Galę uświetniły gwiazdy filmów i seriali oraz twórcy premierowych programów telewizji publicznej.

TEATR TELEWIZJI

Emisja: poniedziałlo, godz. 20.20

DOLINA NICOŚCI

26 września

„Dolina nicości” w ujęciu Wojciecha Tomczyka jest historią znajomości dwóch dawnych przyjaciół z czasów studenckich: Jana Returna i Daniela Struny, których drogi po 1989 roku zupełnie się rozeszły. Po latach dochodzi do ich spotkania. Uwalnia to falę skojarzeń
i wspomnień. W młodości razem walczyli z komuną.

Return, który poszedł na współpracę z SB, w wolnej Polsce zrobił wielką karierę dziennikarza w Warszawie. Struna, niegdyś charyzmatyczny przywódca grupy, w III RP człowiek przegrany, popadł w alkoholizm, nie radzi sobie z  poczuciem winy (został złamany w brutalnym śledztwie przez SB), funkcjonuje na granicy życia i śmierci. Sztuka jest samodzielna wobec powieści Bronisława Wildsteina. Tomczyk wybiera jeden z jej wątków, problem zdrady, i czyni go przewodnim  tematem dramatu.

GETSEMANI

24 października

Najnowsza sztuka znanego i cenionego angielskiego pisarza i dramaturga Davida Hare’a. Zainspirowany kulisami funkcjonowania brytyjskiej Partii Pracy
i ekipy Tony’ego Blaira, autor odsłania brutalne mechanizmy gry z władzą i o władzę, pełne skorumpowania i obłudy kulisy wielkiej polityki. Zbuntowana 16-letnia córka pani minister spraw wewnętrznych swoim lekkomyślnym zachowaniem wywołuje kryzys rządowy. Czym przykryć ten skandal w mediach?

Jak ocalić reputację pani minister i premiera? Czy wizerunek jest ważniejszy od wyznawanych poglądów, sprawność działania od pryncypiów, umiejętność reagowania na bieżące kryzysy od dalekosiężnej wizji? Sztuka Davida Hare’a utrzymana jest w konwencji realistycznej, pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzyma widza w napięciu.

FILMY DOKUMENTALNE

NA WŁASNE OCZY

Emisja: poniedziałek,  godz. 22.55 

DZIEŃ, KTÓRY ZMIENIŁ ŚWIAT

5 i 12  września 

11 września 2001 roku w USA to dzień, który zmienił świat. Po raz pierwszy od czasów  II wojny światowej Stany Zjednoczone zostały zaatakowane, w dodatku bez wypowiadania wojny. Ale od tego dnia zaczęła się wojna świata z terroryzmem. Film  rekonstrukcją wydarzeń opartą na relacji przypadkowych świadków. Widzimy także prezydenta Busha, który 11 września rano w szkole na Florydzie uczestniczy w lekcji pierwszaków, podczas której jeden z jego doradców przekazuje mu na ucho wiadomość o pierwszym samolocie, który wbił się w wieżę.

Pokazany jest jeden z pasażerów samolotu, Mohammed Atta, który - jak się później okazało - był jednym z głównych architektów i wykonawców zamachu. Widzimy, co tego dnia robili inni politycy i jak reagowali na najtrudniejszą kryzysową sytuację w ich życiu. Narratorami filmu są m. in. Donald Rumsfeld, Dick Cheney, burmistrz Nowego Jorku Rudolf Giuliani, szef nowojorskiej straży pożarnej.

PRZEŻYĆ TSUNAMI

26 września

Tragedia, jaka dotknęła wschodnią część Japonii 11 marca 2011 opowiedziana z punktu widzenia zwykłych ludzi i naukowców. Film zawiera unikatowe, amatorskie
i profesjonalne zdjęcia z tej apokalipsy. Poznajemy mieszkańców małego miasteczka Kamaichi, którzy zaalarmowani dobrze znanym z ćwiczeń sygnałem ukryli się na wzgórzach otaczających miasto i obserwowali stamtąd osoby, które nie zdążyły uciec, a ocalały wyłącznie za sprawą niezwykłych zbiegów okoliczności.

SPOTKANIA NA KRAŃCACH ŚWIATA

7 listopada

Werner Herzog wyruszył z ekipą filmową na Antarktydę, gdzie nakręcił kolejny niezwykły film. Okazało się, że południowe krańce naszego świata są magnesem nie tylko dla plejady gwiazd nauki, ale również dla ekscentryków, którym znudziła się zachodnia cywilizacja. Wśród nich jest hydraulik wywodzący się z królewskiego rodu Azteków, filozof pracujący jako operator koparki i lingwista hodujący w szklarni warzywa.

Reżyser pyta o to, kim są i jakie mają marzenia. Z McMurdo, stacji naukowej przypominającej górnicze miasteczko, Herzog wyrusza w głąb i samotności. Na początku autor ostrzegał nas, że nie będzie to kolejny film o pingwinach. Jednak pewien pingwin pozostawi niezatarte wspomnienie...

PRAWDZIWY KONIEC ZIMNEJ WOJNY

14 listopada

Kulisy wstąpienia Polski do NATO. Film historyczny, który w lekki, dowcipny i ciekawy sposób przedstawia wypowiedzi uczestników negocjacji. Zdradzają oni, jak naprawdę przebiegał proces naszego dążenia do Paktu Północnoatlantyckiego i jaka faktycznie była w nim rola Polski. Rozmówcy, wszyscy najważniejsi uczestnicy tego procesu, m. in. Zbigniew Brzeziński - wtajemniczają widza w opowieść o wielkiej polityce, dyplomacji i jej anonimowych bohaterach. Historia opowiedziana w filmie zawiera wiele sensacyjnych wątków.

OPERACJA ŻYCIE

Od 5 września

poniedziałek, godz. 22.10

W drugiej serii „Operacji życie” śledzić będziemy mogli m.in. dalsze losy niespełna rocznego Olafka, który urodził się z ciężką chorobą serca. Chłopczyk, którego stan zdrowia z każdym dniem się pogarsza czeka na przeszczep. Czy lekarze zdążą wszczepić Olafkowi nowe serduszko zanim jego własne się zatrzyma? Dowiemy się także jak ułożą sobie życie popularni bohaterowie pierwszej serii – Marcin i jego dziewczyna Alina. Czy nowe serce Marcina, tak jak to stare, będzie ciągle biło dla Aliny? Czy czeka nas burzliwe rozstanie,
a może wesele?

SERIALE

REZYDENCJA

od 7 września

wtorek- czwartek, godz. 21.35

Serial REZYDENCJA będzie emitowany równolegle w TVP1 i w TVP HD.

Serial opowiada historię bardzo bogatej rodziny, w której nagle, oprócz pieniędzy i wpływów, zaczynają liczyć się emocje. A to za sprawą zwyczajnej młodej kobiety, która trafia do imperium zarządzanego przez... jej ojca. O czym nie wie żadne z nich. Odnaleziona po latach córka, zakazana miłość, bunt, rozpacz, wielkie nadzieje i szaleńcza, wyniszczająca miłość, zazdrość, nienawiść i wciąż żywa rana w sercu sprzed lat - przed naszymi bohaterami otwiera się puszka Pandory z emocjami.

 

PACYFIK

od 14 września,

środa, godz. 20.25

Serial PACYFIK będzie emitowany równolegle w TVP1 i w TVP HD.

Wyprodukowany przez Toma Hanksa, Stevena Spielberga i Gary'ego Goetzmana, epicki miniserial ukazuje przeplatające się losy trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej: Roberta Leckiego, Eugene'a Sledge'a i Johna Basilone'a w czasie II wojny światowej na Pacyfiku. Nadzwyczajne przeżycia tych mężczyzn i ich towarzyszy broni obserwujemy od pierwszych starć z Japończykami w nawiedzonych dżunglach na Guadalcanal, poprzez niedostępne lasy deszczowe na przylądku Gloucester, koralowe bastiony na Releliu, czarne plaże Iwo Jimy, śmiercionośne pola Okinawy, aż do niełatwego triumfu i powrotu do domów po zwycięstwie nad Japonią.

  

 

 

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości