W poniedziałek startuje Festiwal Życia w Kokotku - największy chrześcijański festiwal dla młodzieży w Polsce.
Już w najbliższy poniedziałek, 7 lipca, w Kokotku na Śląsku rozpocznie się Festiwal Życia – największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Organizatorzy zdradzają kolejne szczegóły, a do wydarzenia wciąż można dołączyć.
W Kokotku, na co dzień cichej i spokojnej dzielnicy Lublińca na Śląsku, wyrasta już scena i potężne zadaszania, powstają ogrodzenia, trwają prace na plaży przy stawie – w tych miejscach przez cały kolejny tydzień będzie toczyło się życie na Festiwalu Życia. W poniedziałek od samego rana będą zjeżdżali się tu uczestnicy ze swoimi namiotami, śpiworami, marzeniami i oczekiwaniami, by – jak sami mówią – przeżyć swój najlepszy tydzień w roku.
Festiwal Życia rozpocznie Msza Święta, którą o 17:00 odprawi bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Później, o 20:00, mocne wejście w festiwalowy klimat zapewni Starter Party, czyli taneczna impreza, która jest dopiero rozgrzewką przed wydarzeniami całego tygodnia.
Organizatorzy spodziewają się podobnej frekwencji jak rok temu. Na festiwal zapisały się już grupy młodzieży oraz uczestnicy indywidualni z całej Polski. Podobnie jak w poprzednich latach spodziewani są także zagraniczni goście – z Australii, Belgii, Litwy czy Stanów Zjednoczonych.
Festiwal Życia 2025 – co w programie?
W tym roku na scenie w Kokotku pojawią się znane nazwiska i zespoły. Koncerty zagrają: B.R.O (wtorek o 20:00), zespół Strefy Chwały (środa o 20:00) oraz Dżem i Skytech (sobota o 18:00 i 21:00). A na porannych konferencjach w roli prelegentów wystąpią m.in. chrześcijańsko-alternatywna kompozytorka i producentka anMari, Sylwia i Piotr Jeleniowie (znani w sieci jako Iskry z Nieba i Jeleniejaja), reżyserka reklamowa Irmina Śliwińska (współtwórczyni kanału CUDO.twórcy) czy paulin o. Michał Legan.
Bogato prezentuje się też świeżo ogłoszony program Strefy Chilloutu, czyli specjalnej przestrzeni na plaży przy stawie, gdzie po intensywnych festiwalowych wydarzeniach uczestnicy w luźnej atmosferze mogą naładować swoje baterie – dosłownie i w przenośni. Wieczorami zaplanowano tam m.in. spotkanie z anMari (wtorek), karaoke (środa) czy freestyle z Mikserem (piątek).
Nie zabraknie też znanych z poprzednich lat wydarzeń, jakie młodzi ludzie wymieniają wśród głównych powodów, dla których przyjeżdżają na festiwal. To przede wszystkim ekstremalny, kilkukilometrowy bieg przełajowy przez wodę, błoto, piasek i las (czwartek o 16:00) czy muzyczny wieczór uwielbienia, który poprowadzą znany ewangelizator Marcin Zieliński i festiwalowy zespół 3 Dni 3 Noce (piątek o 20:00 – wstęp wolny).
Oprócz tego organizatorzy zapowiadają kilka nowości – imprezę z DJ-em w klubowym klimacie zaplanowaną na czwartkowy wieczór w sali sportowej w Kokotku czy spotkanie z alpakami w sobotę po południu.
Dlaczego „Przejście”? Mojżesz na Festiwalu Życia w Kokotku
Każda edycja Festiwalu Życia ma swoją postać przewodnią. W tym roku przez festiwalowy tydzień uczestników przeprowadzi Mojżesz – jak Izraelitów przez Morze Czerwone. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Przejście”.
– Tematyka tegorocznego festiwalu nawiązuje do Roku Jubileuszowego, jaki Kościół obchodzi pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. W całej historii ludzkości trudno wskazać większego pielgrzyma nadziei niż Mojżesz. Dlatego chcemy zachęcać młodych ludzi w ich codziennych zmaganiach i wyborach do takiej wiary, odwagi i zaufania Bogu, jaką miał Mojżesz, gdy wyprowadzał Izraelitów na pustynię lub stawiał krok pomiędzy ściany wody – tłumaczy Szymon Zmarlicki, rzecznik prasowy Festiwalu Życia.
Do Festiwalu Życia wciąż można dołączyć. Na stronie bilety.festiwalzycia.pl wciąż są dostępne karnety tygodniowe i weekendowe, bilety jednodniowe oraz wejściówki na wieczorne koncerty.
Więcej informacji oraz bieżące relacje z Festiwalu Życia będzie można znaleźć na stronie www.festiwalzycia.pl oraz w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie i TikToku.
Goethe powiedział: "Tyle ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem". Coś w tym jest...
W Rzymie z powodu ogromnego zainteresowania przedłużono wystawę w Palazzo Barberini.
Czyli gwiazdy, gwiazdy, gwiazdy w królewskim gatunku melodramatu. Pytanie tylko, czy udanym?
Spektakl uznawany za jedno z najważniejszych dzieł polskiej dramaturgii lalkowej.
Holandia zwróciła 119 artefaktów zrabowanych z Nigerii w czasach kolonialnych.
Najpopularniejszym dniem, w którym odwiedzane są książkomaty, jest środa.