Wystawa plakatów z filmów Kieślowskiego w Toronto

W Toronto otwarta została w środę wystawa plakatów do filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Na wystawie w Steam Whistle Gallery, mieszczącej się tuż obok turystycznej atrakcji Toronto - CN Tower i Rogers Centre, gdzie odbywają się m.in. rozgrywki baseballa, prezentowane są plakaty polskie, francuskie, włoskie, niemieckie, izraelskie i japońskie.

Termin współorganizowanej przez polski konsulat w Toronto wystawy nie jest przypadkowy. Za tydzień rozpoczyna się Toronto International Film Festival (TIFF), jeden z największych na świecie festiwali filmowych. W trakcie TIFF wystawa zostanie przeniesiona blisko budynku TIFF Bell Lightbox, gdzie odbywają się pokazy festiwalowych filmów. Kieślowski często jest traktowany w Kanadzie jako reżyser francuski. Wystawa ma przypominać, że był Polakiem.

Dyrektor TIFF Piers Handling, który pierwszy zaprezentował filmy polskiego reżysera w Kanadzie w Toronto w 1989 r., przypomniał podczas otwarcia wystawy, jakie wrażenie zrobiły filmy Kieślowskiego na publiczności. Podkreślił, że podczas obecnej edycji TIFF widzowie będą mogli zobaczyć trzy filmy polskich reżyserów, w tym film Agnieszki Holland (która będzie w Toronto z filmem "W ciemności"). W programie festiwalu są też filmy Pawła Pawlikowskiego ("Woman in the Fifth") oraz Małgorzaty Szumowskiej ("Elles").

Polskie kino ma w tym roku szczęście w Kanadzie. W ostatnich dniach podczas 35 International Film Festival w Montrealu Borys Szyc został uhonorowany nagrodą dla najlepszego aktora za swoją rolę w filmie "Kret". Również w Montrealu Antoni Krauze otrzymał nagrodę FIPRESCI za "Czarny Czwartek", przyznaną przez krytyków filmowych. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, KANADA, KULTURA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama