Miłosz muzyczny

Podczas trwającego w Krakowie festiwalu „Sacrum Profanum” zaplanowano pięć premierowych koncertów składających się na wspólny projekt Made in Poland - Miłosz Sounds

Biorą w nim udział kompozytorzy młodego pokolenia: Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Wojciech Ziemowit Zych, Aleksandra Gryka i Jagoda Szmytka. Każdy z nich sam wybrał tekst Czesława Miłosza i na jego podstawie napisał własną muzykę. Pierwszy utwór - kompozycja Pawła Mykietyna do "Dwóch wierszy Miłosza" wykonana przez Ensemble Modern zabrzmiała podczas otwarcia festiwalu - 11 września w Hali Ocynowni ArcelorMittal Poland. Kompozytor wykorzystał dwa teksty Miłosza: "Kiedy chrześcijanin patrzy na getto" oraz "Uczciwe opisanie samego siebie nad szklanką whisky na lotnisku, dajmy na to w Minneapolis", które podczas koncertu recytowali aktorzy: Maja Ostaszewska i Zygmunt Malanowicz. W poniedziałek w Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprezentowano "einerjedeneither" Aleksandry Gryki, w wykonaniu Alarm Will Sound z Nowego Jorku.

W czwartek melomani słuchali utworu „Teraz szukajcie go w gajach i puszczach słownika" Wojciecha Ziemowita Zycha, który wykonała formacja Asko|Schönberg. Dzisiejszego wieczoru kompozytorka i śpiewaczka - Agata Zubel zaprezentuje utwór "Aforyzmy na Miłosza". Towarzyszyć jej będzie zespół Klangforum Wien. Jutro w Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędzie się  prawykonanie "electrified memories of bloody cherries. extended Landschaft von Musik" Jagody Szmytki. Utwór wykona zespół Bang on a Can All-Stars. Wszystkie koncerty za pośrednictwem Polskiego Radia są transmitowane na teren krajów zrzeszonych w EBU (European Broadcasting Union)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama