Aleje Książki

Aleja Korfantego w Katowicach na kilka październikowych dni za sprawą studentów śląskich uczelni ma zamienić się w tętniącą żywym słowem „Aleję Książki”.

Za ciosem pójdą inne miasta śląskiej metropolii, których przedstawiciele wraz z reprezentantami świata nauki i kultury spotkali się po raz kolejny 7 września w centrum targowym Expo Silesia, aby zadeklarować gotowość współpracy przy projekcie święta książki i kultury, jakim niewątpliwie będą Targi Książki w Katowicach.

To kulturalne przedsięwzięcie organizowane od 20 do 23 października przez Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski i Centrum Targowe Expo Silesia ma przyciągnąć przez cztery dni do katowickiego Spodka wielotysięczną rzeszę mieszkańców regionu. Będzie to święto autorów i czytelników, których zachęcą do obecności wydawnictwa i dystrybutorzy książek. Na targach gościć będą między innymi Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka bijącej rekordy popularności sagi „Cukiernia Pod Amorem”, Małgorzata Szejnert, której „Czarny ogród” opisuje historię katowickich dzielnic Giszowca i Nikiszowca, Anna Kańtoch – dwukrotna laureatka Nagrody im. Janusza Zajdla, francuski pisarz Maxime Chattam, w powieści którego pojawią się wkrótce polskie wątki, Kazimierz Kutz – reżyser i pisarz, Jakub Ćwiek, twórca przygód „Kłamcy” oraz powieści grozy, której akcja rozgrywa się na katowickim dworcu kolejowym.

Targi Książki, jako wydarzenie promujące przede wszystkim czytelnictwo, powinno zagościć w Katowicach na stałe. Region, nasycony siecią bibliotek, przoduje w liczebności studentów szkół wyższych (190 tysięcy) oraz uczniów (800 tysięcy). Na ulicach miast naszej metropolii, w bibliotekach miejskich i w instytucjach kultury, takich jak Teatr Śląski, Muzeum Śląskie, czy Rondo Sztuki, odbywać się będą dodatkowe atrakcje, a przedstawiciele świata kultury, sztuki i polityki, uświetnią swoją obecnością i wkładem całość imprezy targowej odbywające się w Spodku.

Targi Książki w Katowicach objęła patronatem Małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska. Organizatorzy zaprosili także inne znane panie do udziału w panelu dyskusyjnym „Kobieta a literatura”, któremu przewodniczyć będzie dr hab. prof. UŚ Krystyna Kłosińska.

Jako pierwszy wystartuje Chorzów, 22 września na ul. Wolności odbędzie się giełda i wymiana już przeczytanych książek, koncerty poezji śpiewanej i muzyki hip-hopowej, których treść stanowić będą teksty literackie, warsztaty literackie i poetyckie. Na nowości wydawnicze i ich autorów zaczekamy jednak do października.

Zapraszamy do udziału w Targach Książki w Katowicach. Informacje o wszystkich wydarzeniach towarzyszących znajdą Państwo na stronie internetowej organizatora - www.targiksiazki.eu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg