„BEATUS” - polska premiera koncertu

Wyjątkowy koncert muzyki Michała Lorenca pt. „BEATUS”, dedykowany Ojcu Świętemu, bł. Janowi Pawłowi II odbył się w Toruniu w ramach obchodów XI Dnia Papieskiego i jubileuszu 25-lecia sakry bp. Andrzeja Suskiego. Polska premiera przyciągnęła kilka tysięcy mieszkańców Torunia, chcących oddać hołd swojemu wielkiemu rodakowi.

Koncert muzyki Michała Lorenca odbył się wieczorem 9 października w Kościele Akademickim pw. Świętego Ducha w Toruniu. Wzięli w nim udział soliści polscy i zagraniczni, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zespół Des Orient oraz chór Capella Corale Varsaviana. Zespołem wykonawców dyrygował Andrzej Borzym Junior, a koncert poprowadził znany aktor Emilian Kamiński.

Światowa premiera dzieła Lorenca odbyła się 2 maja br. w Rzymie i była muzycznym zwieńczeniem uroczystości beatyfikacyjnych. Podczas koncertu w Toruniu Michał Lorenc odebrał złotą płytę za muzykę do filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was...”.

„Jan Paweł II kochał śpiew, kochał muzykę. Niech ten koncert będzie wyrazem wdzięczności dla Jana Pawła II. Niech nasz Wielki Rodak zobaczy z Domu Ojca, że w Toruniu żyje Pokolenie JP II” - powiedział prezydent Torunia, Michał Zaleski na rozpoczęcie koncertu.

„Szukałem was teraz wy przyszliście do mnie. Tak było gdy umierał Jan Paweł II, tak jest i dziś. Jesteśmy tutaj i zawsze będziemy pamiętać o tym, który wyzwalał i nadal wyzwala w nas jedność i pokój” - powiedział bp Andrzej Suski na zakończenie koncertu. Publiczność nagrodziła wykonawców i twórcę kilkuminutowymi owacjami na stojąco.

Michał Lorenc urodził się 5 października 1955 roku, w Warszawie. Należy do najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywał muzykę z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawską Operą Kameralną. Od lat często współpracuje z muzykami z zespołu „Des Orient” – polskimi specjalistami od muzyki etnicznej. Michał Lorenc jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej.

W sobotę 8 października został uhonorowany Nagrodą TOTUS w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" przypadła Michałowi Lorencowi, wybitnemu kompozytorowi. Doceniono go za tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło „Missa Magna Beatificationis” stworzone w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

Organizatorami koncertu byli: Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Miasto Toruń.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama