Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz i kwartet jazzowy Leszka HeFi Wiśniowskiego wystąpią w najbliższą niedzielę w Operze Krakowskiej na koncercie charytatywnym na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie.
Dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek zostanie przekazany na dofinansowanie budowy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu nowoczesnej, hybrydowej sali operacyjnej.
"To byłaby druga w Polsce taka sala operacyjna stworzona specjalnie na potrzeby kardiochirurgii dziecięcej. Zainstalowany tam najnowocześniejszy sprzęt pozwala na przeprowadzenie najbardziej skomplikowanych zabiegów, które są mniej inwazyjne, a pacjenci szybciej wracają do zdrowia" - mówiła PAP rzeczniczka szpitala Magdalena Oberc.
Koncert to inicjatywa Leszka Wiśniowskiego i forma podziękowania lekarzom za leczenie syna artysty, który rok temu urodził się z wadą serca. Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej prof. Janusz Skalski otrzyma w niedzielę Orderu Uśmiechu.
W pierwszej części koncertu wystąpi Anna Jurksztowicz z orkiestrą pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego wykonując przeboje z popularnych produkcji filmowych, w drugiej części zagra krakowski kwartet jazzowy Leszka HeFi Wiśniowskiego z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego prezentując autorski projektem "Kinetyka". Muzykom towarzyszyć będzie Modern Symphony Orchestra pod dyrekcją Mikołaja Blajdy.
Patronat honorowy nad koncertem objęli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł.
W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu rocznie przeprowadzanych jest ponad 400 operacji. Większość pacjentów to noworodki, które dzięki specjalistycznej pomocy mogą żyć, chociaż przyszły na świat śmiertelnie chore. Dochód z poprzednich koncertów charytatywnych organizowanych dla kliniki, na których występowali muzycy z Wiednia, przeznaczony został m.in. na stworzenie nowych miejsc intensywnej terapii dla dzieci po operacjach serca. (PAP)
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...