Muzyczne piękno cerkwi

Zespół Muzyki Cerkiewnej podczas jubileuszowego koncertu, który odbędzie się w niedzielę w Warszawie, poprowadzi jego twórca i wieloletni dyrygent ks. Jerzy Szurbak. W ten sposób zespół uczci 40 lat swojej działalności na polskich i zagranicznych estradach.

Obok muzyki cerkiewnej, w programie niedzielnego koncertu znalazły się m.in.: "Ave Maria" Gaetano Donizettiego, "Panis Angelicus" Cesara Francka, ukraińskie i kozackie melodie ludowe, pieśni: "Jak długo w sercach naszych", "Barka" i rosyjska "Kalinka".

Wstęp na niedzielny koncert, który odbędzie się w Muzeum im. Jana Pawła II przy Pl. Bankowym, jest bezpłatny.

MrPerfektus Oy na mori

Zespół Muzyki Cerkiewnej rozpoczął działalność w 1971 roku, w którym nagrał śpiewy cerkiewne, wykorzystane jako muzyczna ilustracja do spektaklu "Rewizor" Nikołaja Gogola w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie. Potem dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski zaprosił grupę do stałej współpracy.

Przez wiele lat chór był jedynym polskim zespołem prezentującym muzykę cerkiewną poza świątynią, w salach koncertowych. W repertuarze grupy znajdują się utwory anonimowe oraz dzieła największych twórców muzyki cerkiewnej, m.in.: Aleksandra Archangielskiego, Wasyla Titowa, Dymitra Bortniańskiego, Piotra Czajkowskiego, Siergieja Rachmaninowa.

W czasie 40 lat działalności Zespół Muzyki Cerkiewnej dał ponad 1600 koncertów, występując także poza krajem, m.in. w Brazylii, Finlandii, Francji, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie i Senegalu. W swoim dorobku posiada 24 płyty kompaktowe, osiem analogowych oraz 24 kasety audio.

Dyrektor zespołu, ks. Jerzy Szurbak komponował muzykę do filmów Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego, Janusza Majewskiego, Agnieszki Holland i Tadeusza Konwickiego.

Zespół Muzyki Cerkiewnej często koncertuje w Kościele Ewangelickim św. Trójcy w Warszawie.

Muzyka cerkiewna łączy elementy bizantyjsko-greckie i starobiałoruskie. Narodziła się na Rusi Kijowskiej po przyjęciu przez wielkiego księcia Włodzimierza w 988 roku chrześcijaństwa w obrządku wschodnim, rozwijała się w klasztorach, początkowo tworzona anonimowo.

Nowa wiara przyszła z Bizancjum, dlatego początkowo w cerkwiach na Rusi wykonywano jednogłosową muzykę grecką. Pod wpływem kultury ludowej muzykę zaczęły wykonywać chóry.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama