Zespół Muzyki Cerkiewnej podczas jubileuszowego koncertu, który odbędzie się w niedzielę w Warszawie, poprowadzi jego twórca i wieloletni dyrygent ks. Jerzy Szurbak. W ten sposób zespół uczci 40 lat swojej działalności na polskich i zagranicznych estradach.
Obok muzyki cerkiewnej, w programie niedzielnego koncertu znalazły się m.in.: "Ave Maria" Gaetano Donizettiego, "Panis Angelicus" Cesara Francka, ukraińskie i kozackie melodie ludowe, pieśni: "Jak długo w sercach naszych", "Barka" i rosyjska "Kalinka".
Wstęp na niedzielny koncert, który odbędzie się w Muzeum im. Jana Pawła II przy Pl. Bankowym, jest bezpłatny.
MrPerfektus
Oy na mori
Zespół Muzyki Cerkiewnej rozpoczął działalność w 1971 roku, w którym nagrał śpiewy cerkiewne, wykorzystane jako muzyczna ilustracja do spektaklu "Rewizor" Nikołaja Gogola w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie. Potem dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski zaprosił grupę do stałej współpracy.
Przez wiele lat chór był jedynym polskim zespołem prezentującym muzykę cerkiewną poza świątynią, w salach koncertowych. W repertuarze grupy znajdują się utwory anonimowe oraz dzieła największych twórców muzyki cerkiewnej, m.in.: Aleksandra Archangielskiego, Wasyla Titowa, Dymitra Bortniańskiego, Piotra Czajkowskiego, Siergieja Rachmaninowa.
W czasie 40 lat działalności Zespół Muzyki Cerkiewnej dał ponad 1600 koncertów, występując także poza krajem, m.in. w Brazylii, Finlandii, Francji, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie i Senegalu. W swoim dorobku posiada 24 płyty kompaktowe, osiem analogowych oraz 24 kasety audio.
Dyrektor zespołu, ks. Jerzy Szurbak komponował muzykę do filmów Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego, Janusza Majewskiego, Agnieszki Holland i Tadeusza Konwickiego.
Zespół Muzyki Cerkiewnej często koncertuje w Kościele Ewangelickim św. Trójcy w Warszawie.
Muzyka cerkiewna łączy elementy bizantyjsko-greckie i starobiałoruskie. Narodziła się na Rusi Kijowskiej po przyjęciu przez wielkiego księcia Włodzimierza w 988 roku chrześcijaństwa w obrządku wschodnim, rozwijała się w klasztorach, początkowo tworzona anonimowo.
Nowa wiara przyszła z Bizancjum, dlatego początkowo w cerkwiach na Rusi wykonywano jednogłosową muzykę grecką. Pod wpływem kultury ludowej muzykę zaczęły wykonywać chóry.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...