Koncert, który zainaugurował 110 lat temu działalność Filharmonii Narodowej w Warszawie, odtworzą w sobotę warszawscy filharmonicy pod kierownictwem Antoniego Wita. Paderewskiego, występującego na koncercie inauguracyjnym, zastąpi wietnamski pianista Dang Thai Son.
Jubileuszowy koncert, który odbędzie się w sobotę w Filharmonii Narodowej w Warszawie, będzie repliką występu z 5 listopada 1901 roku. Na inauguracyjnym koncercie jako solista wystąpił przyszły mąż stanu Ignacy Jan Paderewski. Koncert prowadził dyrygent i kompozytor Emil Młynarski, pierwszy dyrektor filharmonii. Po koncercie goście udali się na ucztę do pałacu finansisty i fundatora warszawskiej filharmonii Leopolda Kronenberga, aby uczcić przypadające 6 listopada urodziny Paderewskiego.
Podczas jubileuszowego koncertu w sobotę zabrzmią utwory wykonane na scenie filharmonii 110 lat temu. Będą to: kantata uroczysta "Żyj pieśni" Władysława Żeleńskiego, symfonia d-moll Zygmunta Stojowskiego, uwertura fantastyczna "Bajka" Stanisława Moniuszki, poemat symfoniczny "Step" Zygmunta Noskowskiego, koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego oraz utwory Fryderyka Chopina: ballada As-dur, nokturn G-dur nr 2, mazurek fis-moll nr 3 i polonez As-dur.
"Uważam, że polska muzyka i te utwory, które są rzadko grane, wtedy zyskają jakąś trwałą wartość, jeżeli będą je wykonywać wybitni zagraniczni wykonawcy" - powiedział na środowej konferencji prasowej dyrygent i dyrektor warszawskiej Filharmonii Narodowej, Antoni Wit. Jak mówił, to przekonanie skłoniło go do zaproszenia wybitnego wietnamskiego pianisty, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku Danga Thai Sona do wykonania na koncercie jubileuszowym m.in. koncertu fortepianowego Paderewskiego.
Jak przyznał obecny na konferencji wietnamski pianista, koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego wykona w sobotę po raz pierwszy. Muzyk powiedział, że wcześniej, jako dziecko grywał jedynie menuet Paderewskiego. "Kiedy zapoznałem się z jego koncertem fortepianowym, zacząłem żałować, że jest on mało znany poza Polską i że teraz będzie wykonany tylko raz" - mówił muzyk, który zapowiedział włączenie utworu Paderewskiego do swojego repertuaru.
Pianista przyznał, że ten koncert fortepianowy traktuje nie tylko jako wyzwanie, ale i szansę na stworzenie własnej interpretacji. "Utwory Chopina są tak często wykonywane, że są pewne kanoniczne interpretacje, których należy się trzymać. Natomiast tutaj, w utworze mniej znanym mogę użyć własnej wyobraźni i samodzielnie przeanalizować partyturę, kierując się swoją intuicją" - mówił Thai Son.
W przerwie koncertu nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu, który był również jednym z fundatorów Filharmonii Narodowej. We foyer sali koncertowej będzie można zobaczyć wystawę dokumentów związanych z pierwszymi latami istnienia filharmonii i zdjęć jej dawnych wnętrz.
Pierwszym dyrektorem warszawskiej Filharmonii Narodowej był Emil Młynarski. Przez lata filharmonią kierowali wybitni przedstawiciele polskiego środowiska muzycznego, m.in.: Bohdan Wodiczko, Witold Rowicki, Kazimierz Kord.
Otwarcie filharmonii w 1901 roku było w Warszawie wielkim wydarzeniem. O koncercie inauguracyjnym rozpisywała się prasa.
Największą uwagę warszawskiej publiczności zwrócił wówczas czterdziestoletni wówczas Paderewski. "I byłby grał bez końca, gdyby nie północ, która zaskoczyła oczarowanych i zasłuchanych uczestników tych godów fortepijanowych" - donosił po koncercie "Kurier Warszawski". Pisano w nim: "najgoręcej oklaskiwano Paderewskiego, zarówno jako natchnionego twórcę koncertu fortepianowego, jak idealnego wykonawcę tego koncertu oraz grubej wiązanki arcydzieł Chopina i tuzina dodatków nadprogramowych, poczerpniętych z bogatej skarbnicy melodji tegoż mistrza tonów".
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej dyrygowali dotychczas wybitni muzycy: Edvard Grieg, Siergiej Prokofjew, Siergiej Rachmaninow, Maurice Ravel, Camille Saint-Saens, Richard Strauss i Igor Strawiński. Obecnie zespół prowadzi Wit. Od 1955 roku w filharmonii organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
Koncert objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...