Najlepsze książki historyczne roku

Konkurs na "Książkę Historyczną Roku" rozstrzygniętego w niedzielę w Warszawie.

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" zwyciężyła praca Leszka Jerzego Jasińskiego "Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku".

Nagrodę czytelników w tej samej kategorii przyznano Tomaszowi Sikorskiemu za publikację "O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979-1989)".

Najlepszą książką popularnonaukową dotyczącą XX-wiecznych dziejów Polski wybrano książkę Leona Popka "Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo". "Ta książka jest w jakiś sposób spłatą długów wobec tych, którzy byli przede mną, z którymi się utożsamiam, skąd mój ród. To taki niepisany, wąski testament wobec nich" - mówił autor.

Największym uznaniem czytelników głosujących za pośrednictwem internetu w plebiscycie na popularnonaukową książkę roku cieszyła się praca Witolda Stankowskiego "Nie umrę śmiercią naturalną...: Janina Lech - harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina". "Kiedy zaczęła się II wojna światowa Janina Lech miała 20 lat. W okresie międzywojennym była utalentowaną osobą, znała języki, pisała wiersze patriotyczne. Gdyby nie ta przeklęta wojna, to Polska byłaby naprawdę z niej dumna" - powiedział Stankowski. "Po wojnie o tych osobach (rodzinie Lechów - PAP) nie można było mówić. Opisałem w tej książce pewien system bezprawia i system zapomnienia. Pomyślałem, że gdybyśmy o nich zapomnieli, to Bóg powinien zapomnieć o nas" - mówił Stankowski.

Plebiscyt na "Książkę Historyczną Roku" rozstrzygnęło jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Wiesław Wysocki oraz dr hab. Andrzej Nowak.

Wręczenie statuetek i nagród finansowych autorom najlepszych książek odbyło się podczas gali zorganizowanej w siedzibie Telewizji Polskiej.

W ostatnim etapie konkursu brało udział 20 publikacji. Uczestniczyły w nim książki, które zostały wydane w języku polskim pomiędzy 1 stycznia 2010 r., a 15 czerwca 2011 r.

Konkursowi towarzyszyło losowanie internetowe, podczas którego czytelnicy głosowali na książkę historyczną roku. Od 1 do 31 października br. na stronie internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl odnotowano 12 362 głosy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama