Oscarowe animacje?

Dwie polskie produkcje, „Ścieżki nienawiści”" w reż. Damiana Nenowa i „Magic Piano" w reż. Martina Clappa, znalazły się na tzw. krótkiej liście 10 filmów, które mają szansę na Oscara 2012 w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Listę tę zamieściła na swojej stronie internetowej amerykańska Akademia Filmowa. W styczniu z „krótkiej listy" wybranych zostanie ostatecznie kilka filmów, które uzyskają nominacje do Oscara w kategorii krótkometrażowa animacja.

Reżyser  „Ścieżek nienawiści” mówił po realizacji  filmu, że jednym z głównych tematów 10-minutowej animacji jest walka. Film pełen jest widowiskowych scen walk lotniczych. Twórca wykorzystał m.in. technikę grafiki 3D, tworząc animację, która przypominać ma „wprawiony w ruch sensacyjny komiks".

„Nieistotna jest skala walki ani ideologia, która za walką stoi. Nieważne, czy jest dwóch ludzi czy też milion. Zostają po niej jedynie blizny:  krwawe ślady, ścieżki nienawiści. – mówi Nenow. Zaznaczył, że starał się stworzyć projekt „spektakularny i atrakcyjny wizualnie", a zarazem taki, który byłby „czymś więcej niż kolejną pokazówką możliwości technicznych".

„Magic Piano" w reżyserii Martina Clappa to z kolei 30-minutowa animacja lalkowa, zrealizowana w technice stereo 3D. Jest animowaną częścią filmu pełnometrażowego „Latająca maszyna", który można już oglądać w polskich kinach. W kinowej „Latającej maszynie"  supernowoczesną animację połączono ze zdjęciami aktorskimi; przygodowa opowieść jest podróżą śladami najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

„Magic Piano" - tak jak cały, szerszy projekt „Latająca maszyna" - jest produkcją polskiej spółki BreakThru Films, z siedzibą w Łodzi, założonej przez producenta nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka", Hugh Welchmana.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANIMACJA, FILM, OSCARY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama