Urodziny króla

8 stycznia cały muzyczny świat obchodzi 77 rocznicę urodzin Króla Rock'n'Rolla Elvisa Presleya.

Mimo że od jego śmierci upłynęło 35 lat, Elvis wciąż jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci muzyki i popkultury. Ponad sto albumów i singli Króla zdobyło w Stanach Zjednoczonych status Złotych i Platynowych płyt, listy przebojów gościły ponad sto jego piosenek, z których osiemnaście zajmowało pierwsze miejsca. Sprzedaż jego płyt na całym świecie przekroczyła miliard egzemplarzy.

Elvis Aaron Presley przyszedł na świat 8 stycznia 1935 roku w Tupelo w stanie Missisipi. Od najmłodszych lat śpiewał z rodzicami w chórze kościelnym. Po ukończeniu szkoły w Memphis został kierowcą ciężarówki. Jego pierwsze piosenki nagrane zostały w studiu lokalnej firmy Sun na początku lat 50-tych, przepustką do kariery stał się utwór „My Happines”, który Elvis na swój koszt nagrał jako imieninowy prezent dla mamy.

elviskos Elvis Presley - Snowbird

Pierwsze propozycje nagrań pojawiły się ze strony wytwórni Sun i tu powstał jego debiutancki singiel "That's all right (Mama)", który od razu stał się przebojem. W połowie lat 50-tych wyruszył Elvis w pierwsze trasy koncertowe, które oburzały starszą publiczność i wzbudzały niewyobrażalny entuzjazm wśród młodych amerykanów. W styczniu 1956 roku w Nashville Presley nagrał swój pierwszy wielki przebój - "Heartbreak Hotel", który ponad rok utrzymywał się na amerykańskiej liście przebojów.

Popularność Presley'a rosła w zawrotnym tempie, nie przeszkodziła jej nawet służba wojskowa, którą odbywał w Niemczech. Elvis oprócz kariery muzycznej rozpoczął również karierę filmową. Swoją sławę i oszałamiającą karierę okupił ogromnym wysiłkiem – środki pobudzające i nasenne, które zażywał w wielkich dawkach wyniszczyły jego organizm. Na początku lat 70-tych po rozstaniu z żoną uzależnił się od narkotyków i cierpiał z powodu sporej nadwagi.

Zmarł 16 sierpnia 1977 roku na atak serca, miał 42 lata.

Celebrując 77-tą rocznicę urodzin Króla Rock'n'Rolla Sony Music prezentuje specjalną edycję wydanego po raz pierwszy w 1971 roku albumu „ELVIS COUNTRY: Legacy Edition”. Wydawnictwo to ukaże się 9 stycznia 2012 roku i zawierać będzie dwa albumy artysty wydane w wersji Deluxe wzbogacone o dodatkowe sześć utworów.

„ELVIS COUNTRY: Legacy Edition” to pierwsze ze wznowień płyt Elvisa, które planowane są w 2012 roku, przez cały rok będziemy przypominać jego artystyczną drogę i dokonania. Pełen harmonogram wznowień płyt katalogowych i kompilacji przygotowywany jest przez długoletnich współpracowników Elvisa : Ernsta Mikaela Jorgensena i Rogera Semona.

Na pierwszym krążku „ELVIS COUNTRY: Legacy Edition” znalazło się 12 oryginalnych piosenek z albumu „Elvis Country”, który zadebiutował 23 stycznia 1971 roku na 12 miejscu listy Billboard i spędził na tej liście 21 tygodni otrzymując złoty certyfikat RIAA. Trzy dodatkowe utwory pochodzą z sesji nagraniowych z czerwca i września 1970 roku.

Na drugim krążku znajduje się 11 oryginalnych utworów z albumu „Love Letters From Elvis” , który zadebiutował na liście Billboard 26 czerwca 1971 roku i spędził tam łącznie 15 tygodni. Trzy dodatkowe utwory pochodzą z sesji nagraniowych do tego albumu.

W związku z premierą albumu „Elvis Country” w 1971 roku historyk i biograf Elvisa - Peter Guralnick napisał w Rolling Stone "To materiał, który da nam kilka najlepszych i najpotężniejszych utworów od czasu jego pierwszych nagrań dla Sun sprzed 17 lat”.

Zaledwie pięć miesięcy dzieliło premiery albumów „Elvis Country” oraz „Love Letters From Elvis” w 1970 roku i te dwa albumy były zawsze łączone ze sobą.

„ELVIS COUNTRY: LEGACY EDITION” to album, który prezentuje niebywałe zmiany jakie zaszły w karierze Elvisa.  "Elvis wydawał się natchniony, śpiewał z pasją i uduchowieniem, które przypominały Memphis" napisał Jorgensen w książce „Elvis Presley: A Life In Music” "Zespół podzielał w równym stopniu jego uczucia, zaufanie i wyrazistość”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama