Złoty Glob dla Spielberga

„Artysta” zdobył najwięcej nagród w tegorocznej edycji Złotych Globów. Złote Globy zdobyli także odtwórca głównej roli Jean Dujardin oraz autor muzyki Ludovic Bource.

Artysta"  w reżyserii Michela Hazanaviciusa, filmowy hołd złożony epoce kina niemego, zwyciężył w głównej kategorii komedii lub musicalu. Czy nagrodzone w tym roku filmy mają szansę na Oscar? W ostatnich latach filmy nagrodzone Złotym Globem, jedną z najważniejszych i prestiżowych nagród filmowych przyznawanych przez  Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, Oscara nie otrzymały. Wyjątkiem był tylko „Slumdog. Milioner z ulicy" Brytyjczyka Danny'ego Boyle'a w 2008 roku, który tryumfował w obu konkursach

Steven Spielberg otrzymał pierwszą w karierze główną nagrodę za film animowany. Złoty Glob przypadł mu za „Przygody Tintina" na podstawie komiksów belgijskiego artysty Herge.

Za  najlepszy dramat krytycy uznali  „Spadkobierców", historię rodzinnej tragedii rozgrywającej się na Hawajach, w reżyserii Alexandra Payne'a. Wyróżniono także George'a Clooneya za pierwszoplanową rolę w tym filmie.

Nagrodę za główną rolę kobiecą w filmowym dramacie otrzymała Meryl Streep, która wcieliła się w postać byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher w filmie „Żelazna Dama". Złotym Globem za pierwszoplanową rolę żeńską w komedii lub musicalu uhonorowano Michelle Williams, która gra gwiazdę kina Marilyn Monroe w filmie „Mój tydzień z Marilyn".

Statuetką za reżyserię krytycy wyróżnili mistrza amerykańskiego kina Martina Scorsese za film "Hugo i jego wynalazek". Inny klasyk srebrnego ekranu Woody Allen zdobył nagrodę za scenariusz do komedii O północy w Paryżu" będący jednym z największych od lat sukcesów kasowych w jego karierze.

Irański film "Rozstanie" Asghara Farhadiego otrzymał Złoty Glob w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. O nagrodę w tej kategorii rywalizowały również m.in. chiński „The Flowers of War", amerykański „In The Land of Blood and Honey" oraz belgijski „Chłopiec na rowerze".   

Nagrodę im. Cecila B. DeMille'a za całokształt dorobku aktorskiego otrzymał Morgan Freeman. Statuetkę wręczył mu Sidney Poitier, jedna z pierwszych murzyńskich gwiazd w kinie amerykańskim.

Nominowany do nagrody za muzykę do filmu „Samotny mężczyzna”  polski kompozytor Abel Korzeniowski nie zdobył Złotego Globu.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama