Pałace pomnikami historii

Dobiegły końca starania o wpisanie kompleksów pałacowo-parkowych znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej (Dolnośląskie) na listę pomników historii. Prezydent Bronisław Komorowski oficjalnie nadał ten tytuł jedenastu takim zabytkom.

O wpisanie pałaców znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej na listę pomników historii od dwóch lat starała się Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Jak poinformował PAP prezes fundacji, Piotr Napierała, pomnik historii to pierwszy krok do wpisu jeleniogórskich pałaców na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

"W najbliższej przyszłości również o to będziemy się starać, ponieważ Dolina Pałaców i Ogrodów to miejsce naprawdę wyjątkowe na mapie Europy - powiedział Napierała.

Wśród zabytków wpisanych na listę pomników historii znalazły się m.in. zespoły pałacowo-parkowe w Bukowcu i Wojanowie oraz pałace w Staniszowie i Łomnicy. "To miejsca z bogatą historią, przykłady fantastycznej architektury oraz sztuki ogrodowej. Dolina jest dziedzictwem kulturowym o znaczeniu europejskim i jest przy tym dostępna dla turystów - każdy może zobaczyć, gdzie tworzył Johann Wolfgang Goethe lub mieszkała rodzina Radziwiłłów. To idealne miejsce do poznawania historii" - zapewnił prezes fundacji.

Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej zostały uznane za pomnik historii we wrześniu 2011 r. 2 lutego w Warszawie nastąpiło oficjalne nadanie tego tytułu.

Status pomnika historii przyznawany jest zabytkom-nieruchomościom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, które mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Działania związane z ustanowieniem tej formy ochrony zabytków prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozporządzenie w sprawie przyznania zabytkowi tytułu pomnika historii wydaje prezydent. Do tej pory tytuł ten nadano 45 obiektom w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.