Zabytek po liftingu

Ciechanów. Trwa rewitalizacja Zamku Książąt Mazowieckich. Niedawno zniknęły rusztowania okalające zamkowe mury, ale średniowieczna warownia wciąż nie jest dostępna dla zwiedzających.

Z odnowionymi basztami i murami (poza północnym, który czeka na drugi etap rewitalizacji) zamek wygląda z zewnątrz jak w czasach swej świetności za panowania mazowieckich Piastów.

Z powodu rozpoczęcia I etapu rewitalizacji zabytku, od ponad półtora roku nie można go zwiedzać. Pierwotnie zapowiadano, że otwarcie warowni nastąpi jesienią ubiegłego roku, ale termin ten nie został dotrzymany. Jak się dowiedzieliśmy w ciechanowskim Muzeum Szlachty Mazowieckiej, którego zamek jest częścią – zwiedzający wejdą do zamku najprawdopodobniej w marcu tego roku.

Przypomni my, że w ramach I etapu na dziedzińcu, przy murze południowym został wzniesiony tzw. Dom Mały. Będą w nim m.in. pokoje gościnne, sala spotkań, kawiarenka, a także Ośrodek Badań Kultur Pogranicza.

Pierwszy etap rewitalizacji będzie kosztował ponad 11,6 mln zł, z czego ok. 8,3 mln zł to unijna dotacja. Warownię czeka też drugi etap rewitalizacji – w jego trakcie ma m.in. zostać zbudowany (przy murze północnym) tzw. Dom Duży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama