"Róża" zdobywcą "Jańcia Wodnika"

Film "Róża" Wojciecha Smarzowskiego zdobył Jańcia Wodnika, główną nagrodę publiczności dla najlepszego filmu fabularnego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2012. XIX edycję festiwalu zorganizowano we Wrześni (wielkopolskie).

Jak poinformował w niedzielę PAP dyrektor XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2012 Rafał Górecki, nagroda za najlepszą rolę męską przypadła Marianowi Dziędzielowi za występ w filmie "Kret" Rafaela Lewandowskiego. Za najlepszą rolę kobiecą nagrodzono grającą w "Róży" Agatę Kuleszę.

Nagrodę dziennikarzy otrzymał Greg Zglinski za film "Wymyk". Jańcio Wodnik w kategorii największe odkrycie festiwalu przypadł reżyserowi "Kreta", Rafaelowi Lewandowskiemu.

Za najlepszy film dokumentalny uznano obraz "Krakowiaczek ci ja..." Tomasza Magierskiego.

Prowincjonalia to przegląd promujący wartościowe filmy fabularne, telewizyjne i dokumentalne o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej. Jest to - jak zapewniają organizatorzy - prezentacja kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości.

Na trwającym od środy festiwalu zaprezentowano ponad 50 filmów polskich i zagranicznych. W tym roku tematem przewodnim przeglądu byli emigranci i uchodźcy.

O nagrodach, drewnianych statuetkach Jańcia Wodnika, duchowego patrona imprezy, wiejskiego filozofa i uzdrowiciela, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego decydują widzowie festiwalu.

Nagroda honorowa za artystyczny dorobek życia została przyznana w tym roku aktorce Annie Milewskiej.

Laureatami nagrody honorowej w poprzednich latach byli m.in. Jan Jakub Kolski, Krystyna Feldman, Franciszek Pieczka, Andrzej Kondratiuk, Kazimierz Kutz, Kazimierz Karabasz i Sylwester Chęciński.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, KINO, RÓŻA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama