Kopia nad Gangesem

Kopia słynnej kambodżańskiej świątyni Angkor Wat z XII w. stanie nad Gangesem koło Patny we wschodnich Indiach. Świątynia, która ma być ukończona za 10 lat, będzie miała 68 m wysokości - poinformowała firma Mahavir Mandir Trust.

Kompleks nazwany Angkor Nagar powstaje 40 km od stolicy stanu Bihar, Patny. "Nagar" w języku hindi oznacza miasto. Świątynia zostanie wzniesiona z okazji 100. rocznicy stanu Bihar.

Koszt całego przedsięwzięcia to 20 mln dolarów - powiedział sekretarz trustu Acharya Kishore Kunal. Według niego będzie to największa na świecie świątynia hinduistyczna.

Wpisana na listę UNESCO świątynia w Kambodży, odkryta 1861 roku, została zbudowana przez króla Surjawarmana II (1113-1150) ku czci hinduskiego boga Wisznu, który podtrzymuje istnienie świata i panujący w nim ład. Przy budowie kompleksu świątynnego pracowało przez 37 lat około 5 tysięcy rzemieślników i 50 tysięcy robotników. Później świątynie te użytkowane były przez buddystów.

Koło Patny w nowej świątyni - Virat Angkor Wat Ram - czczony będzie także bóg stwórca, opiekun i niszczyciel - Śiwa i jego małżonka Parvati oraz inne hinduskie bóstwa - Kryszna ze swoją ukochaną Radhą, bogowie Ganeśa i Surja oraz 10 inkarnacji Wisznu.

Świątynia budowana jest w okręgu Vaishali - rejonie, który odwiedził Rama, będący jednym z najważniejszych i najpopularniejszych wcieleń Wisznu, i gdzie już istniała poświęcona mu mała lokalna świątynia - powiedział Kunal.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama