Wydawnictwo Znak wznowiło niedawno jedną z najważniejszych książek księdza Józefa Tischnera. Wydana po raz pierwszy w 1990 roku w Paryżu „Filozofia dramatu” uchodzi za pierwszą summę poglądów filozoficznych pochodzącego z Łopusznej księdza-myśliciela.
"Świat jest teatrem, aktorami ludzie" – diagnozował William Szekspir w sztuce "Jak wam się podoba". Podobnie uważał ks. Tischner. Świat był dla niego czymś na kształt sceny, na której ludzie (bohaterowie dramatyczni) spotykają się ze sobą, ze złem, z Bogiem. Nie zawsze są to spotkania łatwe, przyjemne. Czasem przepełnia je rozpacz, ból, mnożą się pokusy lub pytania, na które człowiek nie potrafi znaleźć odpowiedzi.
Wojciech Bonowicz charakteryzując tę publikację pisał w biograficznej książce "Tischner" tak: "Czuć w ,Filozofii dramatu’ podskórne pulsowanie najważniejszych pytań współczesności. Czy człowiek musi 'wytwarzać zło' niczym pszczoły miód? Jak w takim razie możliwy był ojciec Kolbe? W jaki sposób uchronić człowieka przed 'złym wybraniem'? I – czym jest wolność? Kiedy człowiek jest naprawdę wolny? Na wszystkie te pytania Tischner daje odpowiedź".
Daje odpowiedź, ale i nadzieję. To prawda, ludzkie życie toczy się między dwoma biegunami, możliwościami: można być albo przeklętym, albo błogosławionym. Warto jednak pamiętać, że "szczęście przychodzi, gdy człowiek wybiera Dobro przeciwko złu, które go wciąga (…) Im wyższe dobro wybiera, tym mocniejsze życie.
Wybierając wciąż życie wedle Dobra, człowiek wznosi się ku czemuś, co jest ponad czasem. Jest przeświadczony, jakoby samo Wiekuiste Serce pociągało go ku sobie. Człowiek wprowadził swój kruchy los pod dach Dobra, które mu błogosławi" pisał ksiądz Tischner w zamykającym "Filozofię dramatu" rozdziale o usprawiedliwieniu.
Wcześniej jednak drobiazgowo analizował tajemnice ludzkiej twarzy, zakładanych przez nas wszystkich masek, pochylał się nad tragizmem piękna, iluzjami, nad dramatycznym istnieniem na krawędzi spotkania, do którego zbyt często nie dochodzi…
***
Wydawnictwo Znak ufundowało dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Nasze zadanie było następujące: prosiliśmy o podanie znaczenia greckiego słowa dráma. Oznacza ono akcję, działanie. Książki wylosowały następujące osoby:
Bożena Ugowska z Nowej Karczmy, Edyta Nepelska z Cieszanowa oraz Karolina Kiryjczuk z Oświęcimia
Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.