Mozart ciągle odkrywany

Nieznana dotąd kompozycja na fortepian Wolfganga Amadeusza Mozarta (1756-1791) została po raz pierwszy zaprezentowana w Salzburgu, w domu rodzinnym geniusza. Utwór na oryginalnym instrumencie Mozarta zagrał w piątek austriacki klawikordzista Florian Birsak.

Trwająca cztery minuty sonata w tempie allegro molto (bardzo wesoło) została skomponowana przez Mozarta w 1767 lub 1768 roku, a więc kiedy ten genialny muzyk miał zaledwie 11-12 lat.

Utwór zatytułowany "Del Signore Giovane Wolfgango Mozart" został znaleziony w zeszłym roku w lecie w liczącym 160 stron zeszycie na poddaszu w jednym z domów w Tyrolu. Zeszyt, datowany na rok 1780 (24 lata po urodzeniu Mozarta), z odręcznym zapisem nutowym muzyki na fortepian, należał do ojca Wolfganga - Leopolda; znajduje się w nim wiele utworów autorstwa ojca małego geniusza.

"To nie jest jakiś tam utwór; wyczuwa się tu już dotyk wielkiego Mozarta, jakim później się stał" - powiedział BBC Florian Birsak, specjalizujący się w grze na wczesnych instrumentach klawiszowych.

W 2009 r. znaleziono dwa inne utwory Mozarta na fortepian. Eksperci oceniają, że zostały one napisane, gdy kompozytor miał 7-8 lat.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama