Pokazy filmów m.in. "Katyń. Listy z raju" Bohdana Korobczenki oraz dyskusje panelowe z udziałem historyków i autorów produkcji odbędą się w dniach 11-13 kwietnia w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN podczas przeglądu filmowego "Echa Katynia".
"Przegląd +Echa Katynia+ organizujemy już po raz trzeci i cieszy się sporym zainteresowaniem. W tym roku zaprezentujemy filmy wyprodukowane przez zagranicznych reżyserów. Chcemy pokazać publiczności, że temat Katynia został dostrzeżony również przez inne narody. Celem przeglądu jest zwrócenie uwagi i przybliżenie zbrodni katyńskiej oraz jej widzenia także w innych krajach" - opowiadał PAP koordynator przeglądu Karol Wisłocki.
Projekcje filmów odbywać się będą w dniach 11-13 kwietnia o godz. 17 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Tuż po emisjach zaplanowano dyskusje panelowe z udziałem reżyserów, historyków, dziennikarzy i naukowców polskich oraz zagranicznych.
Tegoroczny przegląd rozpocznie się 11 kwietnia od projekcji dwóch filmów. Pierwszy "Katyń - 70 lat później" w reż. Haliny Samojłowej powstał w 2010 r. na Białorusi. Występuje w nim m.in. historyk Igor Kuzniecow, który przybliża kwestię tzw. białoruskiej listy katyńskiej, która wciąż nie została ujawniona.
Drugim filmem będzie rosyjski "Swiatyje - Żertwy Butowskogo poligona" ("Święci - ofiary poligonu w Butowie") Aleksandra Kuprina. Opowiada o podmoskiewskim poligonie strzeleckim NKWD, zwanym "rosyjską Golgotą", gdzie - w ocenie historyków - w latach 1930-50 zginęło ok. 20 tys. ludzi. Film otrzymał nagrodę specjalną dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN za uczczenie pamięci ofiar masowych mordów NKWD. Po projekcjach odbędzie się dyskusja panelowa, w której udział wezmą Aleksandr Kuprin, dr Igor Kuzniecow i zastępca Prokuratora Generalnego w latach 1990-2001 Stefan Śnieżko.
12 kwietnia zaprezentowany zostanie film ukraiński "Złoty Wrzesień. Kronika Galicji 1939-1941" w reż. Tarasa Chymicza. Ten fabularyzowany dokument opowiada o radzieckiej okupacji Lwowa w latach 1939-1941. W dyskusji po projekcji uczestniczyć będą producent filmu Taras Czolij oraz historycy prof. Wojciech Roszkowski i prof. Adam Daniel Rotfeld, a także dr Sławomir Kalbarczyk z IPN.
Ostatniego dnia przedstawiony będzie ukraiński obraz "Katyń. Listy z raju" Bohdana Korobczenki. "Autorzy przeprowadzili w nim serię rozmów z wielopokoleniową rodziną współczesnych mieszkańców Katynia, których wiedza o popełnionej tam zbrodni jest znikoma albo zafałszowana - twierdzą, że zbrodni dokonali Niemcy. I kiedy przedstawiona zostaje im prawda widać, że jest im bardzo przykro i czują się winni z powodu niewiedzy oraz samej zbrodni. W dyskusji po emisji udział wezmą dr Aleksandr Zinczenko, dr Tadeusz Kisielewski oraz redaktorzy Radosław Mańka i Piotr Skwieciński" - relacjonował koordynator przeglądu.
Dodatkowo w dniach 11-13 kwietnia w godz. 10-13 odbywać się będą warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Golgota Wschodu", połączone z projekcją filmu "The Officer's Wife" ("Żona oficera") w reż. Piotra Uzarowicza. "Film opowiada o dziadku Uzarowicza, który został zamordowany w Twerze oraz historię jego babci, która została wywieziona na Syberię i wraz z dziećmi poprzez m.in. Azję i Argentynę trafiła do Chicago, gdzie zamieszkała. Celem tego filmu jest uzmysłowienie, że Katyń był zbrodnią popełnioną na konkretnych ludziach" - podkreślił Wisłocki.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc chętni do udziału w warsztatach są proszeni o zgłaszanie się do Anny Klimowicz z IPN pod tel. 22 576 30 07 lub adresem mailowym anna.klimowicz@ipn.gov.pl.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.