"Perła rodu Ballestremów" przybliża dzieje niezwykłej rodziny i jej wkład w rozwój przemysłu i kultury na Śląsku.
Premiera z udziałem twórcy dokumentu odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Na kameralnym pokazie obecni byli m.in. bp Jan Wieczorek, dzięki którego determinacji i kontaktom zagranicznym pałac został odrestaurowany, i ks. dr Krystian Worbs, dyrektor znajdującego się w nim Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej, a zarazem proboszcz parafii w Pławniowicach, której kościołem jest kaplica pałacowa.
– W filmie chcieliśmy bardzo skromnie opowiedzieć, dlaczego Pławniowice warto odwiedzić, dlaczego warto zjechać z A4 – mówił podczas spotkania Adam Kraśnicki. – Ten film prezentuje Pławniowice i do nich zaprasza, a równocześnie dokumentuje stan, wartość tego, do czego Kościół gliwicki chciał rękę przyłożyć.
„Perła rodu Ballestremów” przybliża dzieje niezwykłej rodziny i jej wkład w rozwój przemysłu i kultury na Śląsku. Dokument przedstawia urokliwą siedzibę w Pławniowicach, zbudowaną w latach 1882-1885. Za pomocą kamery zwiedzamy kolejne pomieszczenia, możemy wczuć się w klimat dawnych czasów, ale także poznać najnowsze inicjatywy z pałacem związane. O tym szczególnym miejscu opowiadają bp Jan Wieczorek, historycy dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki i dr Jacek Kurek oraz ks. dr Krystian Worbs.
„Perła rodu Ballestremów” to ostatnia część tryptyku, na który składa się ponadto film „»Ora et labora…«. Na cysterskim szlaku - Rudy” i film o Ośrodku Rehabilitacyjno--Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach „Dzieło serc i umysłów”. W zamyśle autora jest on też formą udokumentowania twórczego okresu posługi biskupiej Jana Wieczorka, w której czasie Rudy i Pławniowice ponownie odzyskały swój blask, a ośrodek w Rusinowicach organizowany był od podstaw.
- Jak się ma mądrego i życzliwego pryncypała, wszystko wtedy idzie tak, jak ma iść. To jest ten dobry mecenat, który pomaga - podkreślał Adam Kraśnicki. Film został wyprodukowany przez Telewizję Polską Oddział w Katowicach przy współpracy kurii diecezjalnej w Gliwicach, na zlecenie Fundacji „Silesia Pro Europa”. Dostępny jest w sprzedaży na DVD, m.in. w kurii diecezjalnej.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...