Złota Tarka

XLII edycja festiwalu jazzu tradycyjnego Złota Tarka rozpocznie się 10 sierpnia w Iławie. W amfiteatrze im. Louisa Armstronga wystąpią Nocna Zmiana Bluesa, London Dixieland Jazz Band i Les Haricots Rouges.

"Jazz tradycyjny leży u podstaw każdego rodzaju jazzu, który grany jest dzisiaj. Była to muzyka typowo rozrywkowa, która towarzyszyła młodzieży amerykańskiej przy zabawie. Później pojawiały się inne nurty i dzisiaj mamy do czynienia z rewirami jazzu, które wprawiają nas w nastrój filozoficzny. Nasz festiwal skierowany jest raczej na zabawę" - powiedział PAP Andrzej Ludwiczak, rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting-Złota Tarka.

W tym roku na scenie amfiteatru pojawią się wykonawcy z Polski i zagranicy. Festiwal otworzy w piątek (10.08.) konkurs zespołów i solistów, rywalizujących o Złotą tarkę, występ szwajcarskiego zespołu Banjo Crackers, London Dixieland Jazz Band oraz zespół Nocna Zmiana Bluesa, który w tym roku obchodzi 30 rocznicę pierwszych występów na scenie. Tego samego wieczoru odbędzie się minirecital laureatów konkursu.

W drugi dzień festiwalu - w sobotę (11.08)wystąpi francuska grupa Les Haricots Rouges, projekt Dixie World Connection oraz amerykańska formacja Jazz Band Ball. Na niedzielę (12.08.)przewidziana jest jazzowa msza, występ Magdy Piskorczyk oraz koncert New Life Gospel Choir z Niemiec.

"W tym roku wystąpi również zespół złożony z artystów z wielu krajów, którzy będą grali muzykę leżącą u podstaw jazzu, choć nieco zapomnianą (...) Mamy również jubileusz 30-lecia istnienia Nocnej Zmiany Bluesa. Sławek Wierzcholski (lider grupy - PAP) nie raz gościł na scenie festiwalu, ale po raz pierwszy wystąpi z big-bandem Bogdana Ciesielskiego, co jest z jego strony ukłonem w stronę jazzu i naszej imprezy. Przyjedzie do nas również francuski zespół Les Haricots Rouges-grupa grająca specyficzny, slapstickowy rodzaj jazzu. Ich występy stoją na wysokim poziomie artystycznym i komicznym, łączą jazz z kabaretem" - dodał Ludwiczak.

Złota Tarka to jeden z najstarszych muzycznych festiwali w Polsce. Jego początki datuje się na połowę lat 60., gdy w klubie studenckim Stodoła w Warszawie organizowane były imprezy z cyklu "Old Jazz Meeting". Wtedy klub zaczął przyznawać nagrody dla najlepszych zespołów grających jazz tradycyjny. W 1973 roku impreza przybrała formę samodzielnego festiwalu pod nazwą Old Jazz Meeting "Złota Tarka".

W 1994 r. festiwal po raz pierwszy odbył się w Iławie, mieście w województwie warmińsko-mazurskim, w zbudowanym specjalnie na potrzeby festiwalu, amfiteatrze im. Louisa Armstronga.

TheTootsmusic The London Dixieland Jazz Band

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg