Byłam i w dalszym ciągu jestem przeciwniczką, tak jak Komisja Kultury Rady Miasta i Rada Programowa Festiwalu, wtłaczania w struktury Filharmonii Częstochowskiej Ośrodka „Gaude Mater” - pisze w specjalnym oświadczeniu Małgorzata Zuzanna Nowak, dyrektorka Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie.
W swoim oświadczeniu Małgorzata Nowak odnosi się do decyzji prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka o rozpoczęciu procedury odwołania jej ze stanowiska dyrektora OPK „Gaude Mater”, propozycji reorganizacji Ośrodka i przeniesienia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w struktury Filharmonii Częstochowskiej.
- Ośrodek to nie tylko Festiwal, ale również działający w nim 80-osobowy Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, Galeria, Dni Europejskiej Kultury Ludowej, Międzynarodowe Biennale Miniatury, Noc Kulturalna, Festiwal im. Kaliny Jędrusik, Koncerty Letnie w Altanie, Dni Kultury Chrześcijańskiej, Spotkania z muzyką country, operą i czarną płytą, promocje wydawnictw, czy wreszcie ważne akcje społeczne jak Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Razem ponad 100 imprez z różnych dziedzin kultury - tłumaczy Nowak.
Dyrektor ośrodka „Gaude Mater” dementuje informacje na temat prezydenckich propozycji kierowania przez nią Filharmonią Częstochowską. - To prawda, że w sierpniu ub. roku otrzymałam propozycję objęcia funkcji dyrektora Filharmonii. Przed podjęciem decyzji poprosiłam o wgląd do wniosku unijnego dotyczącego remontu Filharmonii oraz rocznych sprawozdań instytucji z ostatnich kilku lat. Przeanalizowałam dokumenty i z pełną wiedzą przyjęłam propozycję pana prezydenta. Postawiłam tylko jeden warunek – kontrakt menadżerski na okres pięciu lat. Czas trwania kontraktu był uwarunkowany pięcioletnią realizacją wskaźników zawartych w unijnym wniosku - pisze Małgorzata Nowak.
W swoim oświadczeniu wyjaśnia, że najistotniejszą zasadą takiej formy zatrudnienia jest to, że kontrakt menadżerski to umowa równorzędnych partnerów, w której dyrektor nie jest podwładnym prezydenta, a jego odwołanie może nastąpić jedynie w wyniku nie realizowania zapisów kontraktu.
„Szczegółów nie uzgadnialiśmy, bo na taką formę zatrudnienia usłyszałam stanowcze nie – podkreśla Małgorzata Nowak.
„Gdyby prezydent zdecydował się na powierzenie mi zarządzania Filharmonią w oparciu o kontrakt menadżerski, dalej chętnie służyłabym Festiwalowi jako przewodnicząca jego Rady Programowej. Można też było rozważyć model wrocławski, gdzie dyrektor Filharmonii Wrocławskiej jest również dyrektorem instytucji pn. Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” - w sytuacji ciągłego poszukiwania pieniędzy na kulturę likwidacja jednego etatu dyrektorskiego przyniosłaby spore oszczędności” - kontynuuje Nowak.
Jej niepokój budzi też sprawa 37 nowych etatów w Filharmonii. 30 przeznaczonych jest dla zawodowego chóru, pozostałych 7 - zgodnie z zapisem we wniosku – otrzymają pracownicy impresariatu i administracji. - Nie są to więc etaty dla 7 pracowników merytorycznych „Gaude Mater”, jeśli trzymać się sztywno wniosku – komentuje Nowak.
Prezydent Częstochowy 10 lipca wszczął procedurę odwołania Małgorzaty Nowak ze stanowiska dyrektorki Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater". Ponadto władze miasta podjęły decyzję o przeprowadzeniu reorganizacji ośrodka i przekazaniu organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" pod kuratelę Filharmonii Częstochowskiej.
Rzecznik Urzędu Miasta przyznał w rozmowie z KAI, że „koncepcja przejęcia realizacji części zadań OPK "Gaude Mater" przez Filharmonię Częstochowską może skutkować zmianami organizacyjnymi, ale - gdyby do nich doszło - z wolą kontynuacji wszystkich pożytecznych inicjatyw, organizacji imprez i koordynacji projektów realizowanych przez OPK oraz z wykorzystaniem doświadczenia i umiejętności pracowników Ośrodka”.
Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy podkreślił, że „rozmawiano z panią dyrektor w sprawie objęcia przez nią stanowiska dyrektora Filharmonii – jako instytucji skupiającej miejskie zadania muzyczne, w tym organizującej Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Strony nie doszły jednak wówczas do porozumienia – powodem było m.in. nieuzgodnienie warunków i zasad kontraktu menedżerskiego”.
Swój protest wobec decyzji władz miasta wyrazili już wcześniej m.in. o. Nikodem Kilnar OSPPE, krajowy duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska oraz członek Rady Programowej Festiwalu "Gaude Mater" i o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry, Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis”, pracownicy naukowi Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i ks. prof. Andrzej Zając, profesor zwyczajny Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.