Występ ukraińskiego zespołu Perłyna Kicmanszczyny z Kicmania na Bukowinie zainaugurował w środę w amfiteatrze w Wiśle (Śląskie) 23. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Impreza odbywa się w ramach 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Ukraińcy podczas występu zaprezentowali bukowińskie, huculskie i zakarpackie tańce ludowe, takie jak gonorysti, lisoruby, kosoi i serbyn.
Podczas pierwszego z trzech konkursowych wieczorów Spotkań na deskach wiślańskiego amfiteatru wystąpili też Słowacy z Rużomberoka, Białorusini ze Stolina, Węgrzy z Sioagardu, Turcy z Gaziantepu, a także pierwszy z trzech reprezentantów Polski - zespół Lasowiacy ze Stalowej Woli.
W Spotkaniach uczestniczy 15 zespołów zagranicznych i trzy polskie. Nasz kraj - obok Lasowiaków - reprezentują Koniaków z Koniakowa w Beskidzie Śląskim i Połoniny z Rzeszowa. Wystąpią także między innymi zespoły z Albanii, Chile, Gruzji, Hiszpanii i regionu Kurdystanu w Iraku.
Celem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata, śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów.
Tydzień Kultury Beskidzkiej przekroczył już półmetek. Koncerty odbywają się także na pozostałych scenach: w Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu i Żywcu. W żywieckim amfiteatrze dobiega końca 42. Festiwal Folkloru Górali Polskiej. Wyniki znane będą w czwartek.
Miłośników folkloru czekają jeszcze dwie tradycyjne imprezy: Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu w Czechach.
49. Tydzień Kultury Beskidzkiej zakończy się 5 sierpnia. Impreza nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta i regiony.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.