Spotkali się górale z całego świata

Korowód 17 zespołów folklorystycznych z różnych stron świata przeszedł w niedzielę ulicami Zakopanego, rozpoczynając wielkie święto górali - 44. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Przez najbliższy tydzień zespoły będą rywalizowały o Złotą Ciupagę.

Korowód ulicami Zakopanego rozpoczął się po Mszy w kościele św. Krzyża.

Duże zainteresowanie wzbudziła grupa górali z Nepalu. Ich egzotyczne stroje, tańce i muzyka wywołały spory aplauz na zakopiańskich Krupówkach, gdzie odbyły się prezentacje zespołów.

W niedzielę rano reprezentanci zespołów wraz z kapelami wyjechali kolejką linową na Kasprowy Wierch, gdzie odbył się pierwszy festiwalowy koncert.

W tym roku na scenie "chruścianej izby", czyli wielkiego festiwalowego namiotu, zaprezentuje się 12 zespołów zagranicznych: z Armenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Macedonii, Nepalu, Słowacji, Turcji, Węgier i Włoch. Polskę reprezentować będzie pięć zespołów wybranych przez komisję artystyczną podczas festiwalu w Żywcu. Będą to grupy: "Brenna" z Brennej, "Harnasie" z Suchego, "Spod Kicek" z Mordarki, "Śwarni" z Nowego Targu i "Zbyrcok" z Juszczyna.

Po raz pierwszy od 44 lat zmieniło się główne trofeum festiwalu. Obecnie jest to misternie wyrzeźbiony w szkle wizerunek góralskiej ciupagi. Autorem nagrody jest ostatni artysta na Podhalu trudniący się sztuką rzeźbienia w szkle, Henryk Trebunia - Tutka. Do tej pory głównym trofeum była tradycyjna ciupaga ze złotym ostrzem.

Zmiana dotyczy też scenografii. W tym roku tło występów będzie stanowiło wielkie zdjęcie szczytu Giewontu. Autorką jest zakopiańska artystka Ewa Berbeka.

W niedzielę wieczorem odbędzie się koncert inaugurujący zakopiański festiwal górali.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Tegoroczny festiwal potrwa do 31 sierpnia i zakończy się uroczystym wręczeniem Złotych Ciupag oraz koncertem finałowym. Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad imprezą objęła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama