"Być jak Kazimierz Deyna" najlepszy

"Być jak Kazimierz Deyna" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz został najlepszym pełnometrażowym debiutem zakończonego w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) 31. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Nagrodą była statuetka "Wielkiego Jantara 2012" i 20 tys. zł. Reżyserka otrzymała również pióro z dedykacją i dyplom od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

"Jantara 2012" im. Stanisława Różewicza i 12 tys. zł za reżyserię przyznano Ance Damian za film "Droga na drugą stronę"

"Jantara 2012" za scenariusz otrzymały Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz za film "Dzień kobiet".

Nagrodę za główną rolę męską odebrał Wojciech Mecwaldowski występujący w filmie "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koxa.

Natomiast nagrody za główną rolę kobiecą otrzymały ex aequo: Gabriela Muskat występująca w filmie "Być jak Kazimierz Deyna" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz i Anne-Marie Duff występująca w filmie "Sanctuary" w reżyserii Norahy McGettigan.

Nagroda za debiut aktorski i 8 tys. zł trafiły do Aleksandry Hamkało, za rolę w filmie "Big love" w reż. Barbary Białowąs.

"Jantara 2012" za zdjęcia otrzymał Tomasz Naumiuk za film "Być jak Kazimierz Deyna". Nagrodę za dźwięk ufundowany przez TOYA Studios przyznano Fiadhnait McCann za film "Sanctuary" w reż. Norah'y McGettigan.

W konkursie filmów krótkometrażowych - fabuła, dokument i animacja - przyznano trzy nagrody po 5 tys. zł i trzy wyróżnienia po 3 tys. zł.

"Jantara 2012" w kategorii film fabularny otrzymał Krzysztof Kasior za "Idziemy na wojnę." Natomiast "Jantara 2012" za film dokumentalny dostał Grzegorz Zariczny za "Gwizdek". Nagrodę za film animowany przyznano Izabeli Bartosik-Burkhardt za "Agnieszkę."

W kategorii filmów fabularnych wyróżniono "Jestem ok" Tushara Prakashy. W kategorii filmów dokumentalnych wyróżnienie przyznano ex aequo: "Osiemnastce" w reż. Marty Prus i "Życiu stylem dowolnym" w reż. Adama Palenty. W kategorii filmów animowanych wyróżniono "Drwala" w reż. Pawła Dębskiego.

Akredytowani na festiwalu dziennikarze swoją nagrodę przyznali filmowi "Dziewczyna z szafy" w reż. Bodo Koxa. Publiczność nagrodziła "Yumę" w reż. Piotra Malaruka, a jury młodzieżowe "Dziewczynę z szafy" Bodo Koxa.

O nagrody na 31. Festiwalu "Młodzi i Film" ubiegało się łącznie 80 filmów - 12 pełnometrażowych, 28 krótkometrażowych, 25 dokumentalnych i 15 animowanych.

Pełnometrażowe produkcje oceniało jury w składzie: reżyser, scenarzysta, operator Jan Jakub Kolski (przewodniczący), aktorka Katarzyna Herman, scenarzysta i krytyk Michał Komar, operator Ryszard Jaworski oraz redaktor naczelny miesięcznika "Film" Jacek Rakowiecki.

Filmy krótkometrażowe oceniało jury w składzie: reżyser, scenarzysta Leszek Dawidowicz (przewodniczący), reżyser Kuba Czekaj, scenograf Andrzej Haliński, reżyser Kamil Polak, reżyserka Edyta Wróblewska.

"Młodzi i Film" to największa w kraju impreza, na której prezentowane jest młode polskie kino. Festiwal jest też jednym z najstarszych tego typu krajowych przeglądów. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1973 r. Debiutanckie filmy w Koszalinie prezentowali m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Wiesław Saniewski, Janusz Kijowski, Feliks Falk, Janusz Zaorski, Marek Koterski i Robert Gliński.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama