Zabytkowa monstrancja wróci do kraju

Biskup płocki Piotr Libera przekaże na ręce ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego zabytkową XVII-wieczną monstrancję z Sadłowa - poinformowało w czwartek na swojej stronie internetowej ministerstwo kultury.

Uroczystość przekazania ma się odbyć podczas poniedziałkowej uroczystości w siedzibie ministerstwa.

Monstrancja pochodzi z 1600 roku. W 1999 roku srebrną monstrancję będącą dziełem Albrechta I Weimmera i kilka innych zabytków sakralnych skradziono z kościoła św. Jana Chrzciciela w Sadłowie (woj. kujawsko-pomorskie).

W sierpniu 1999 r., z powodu braku postępu w poszukiwaniach sprawców i utraconych obiektów, zdecydowano o umorzeniu postępowania.

Monstrancja odnaleziona została w 2006 roku w jednej z galerii w Bremie. Sprawa została podjęta na nowo. Włocławska prokuratura podjęła wtedy kroki prawne, by dzieło wróciło do Polski. Po wyczerpaniu możliwych czynności prawnych polska prokuratura, w 2010 roku, podjęła postanowienie o ponownym umorzeniu śledztwa.

Niezależnie od toku postępowania karnego prowadzonego przez prokuraturę w polskim ministerstwie kultury przygotowano kilka lat temu i złożono stronie niemieckiej wniosek rewindykacyjny.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama