Na scenie Oratorium św. Kingi wystąpili soliści i zespoły z całej Polski.
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Maryjnej „Ad gloriam Deiparae” (Na chwałę Bogarodzicy) tradycyjnie już otwarł tygodniowy wielki odpust ku czci Matki Bożej Bocheńskiej.
Przesłuchania konkursowe 20. już edycji festiwalu odbyły się 6 października. – Z 52 zgłoszonych kandydatów do konkursu jury wytypowało 25 finalistów, którzy wystąpili w czterech kategoriach: dziecięcej, zespołów oraz młodych i dorosłych solistów. Trzeba przyznać, że poziom wykonywanych w tym roku utworów był bardzo wysoki – mówi ks. Mariusz Gródek, organizator festiwalu.
Najmłodszą uczestniczką zmagań była Faustyna z Wysokiego k. Łańcuta. – W Bochni wystąpiłam pierwszy raz, ale bardzo dobrze mi się śpiewało, choć trochę tremy miałam – opowiada.
Jako gość festiwalu wystąpił zespół Anty Babilon System.
Zwyciężczynią w kategorii dziecięcej została Alicja Rega z Łysej Góry, II miejsce zajęła Ilona Krawczyk z Brnia, zaś trzecie – Martyna Plewa z Nowego Targu. Wśród zespołów młodzieżowych główną nagrodę otrzymał Mateusz Hrynkiewicz z zespołem z Krakowa, II miejsce – W Bożym Tonie z Nowego Wiśnicza, zaś III – Euphoria z Brzeska. Liderem kategorii „soliści młodzież” została Aleksandra Ożóg z Dębicy, II miejsce przypadło Sylwii Lipce z Knurowa, III – Gabrieli Magierze z Brzeska. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Marta Skraba z Nowego Targu. Wśród dorosłych solistów I miejsce zajęła Sylwia Zelek ze Żmiącej, II miejsca nie przyznano, III przypadło Oldze Kuśnierek z Kamienia Pomorskiego. Wyróżnienia przyznano Magdalenie Król z Krakowa oraz Aleksandrze Gudacz, również z Krakowa.
Ks. prał. Zdzisław Sadko przyznał Nagrodę Kustosza Bazyliki św. Mikołaja w Bochni duetowi z Sokolnik – Weronice Kowalczuk i Jakubowi Pacurze.
Twórcą i zarazem dyrektorem pierwszej edycji festiwalu był ks. Paweł Stabach. Od drugiej do ósmej funkcję tę pełnił ks. Zbigniew Szostak, następnymi byli księża Czesław Paszyński i Jerzy Bulsa. Od 2006 roku dyrektorem konkursu jest ks. Mariusz Gródek. – Wiele zawdzięczamy Urzędowi Miasta Bochnia, ale również licznym sponsorom – podkreśla z uznaniem obecny szef festiwalu.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...