Kościół szachulcowy uratowany

- Nie wyobrażaliśmy sobie, że ten kościół da się uratować i że będzie on tak imponująco wyglądał - mówili zgodnie mieszkańcy Czarnego, wychodząc z uroczystości rekonsekracji odremontowanej świątyni parafialnej.

Czarne   ks. Mariusz Gubow Czarne
Dzisiejszy wygląd kościoła to efekt wieloletnich starań środowisk świeckich i kościelnych
Po wielu latach starań i intensyw­nych pracach zabytkowy kościół odzyskał swój dawny wygląd.

Gdy kilkanaście lat temu odbito zewnętrzny tynk kościoła, aby znaleźć powód chylenia się wie­ży i murów, oczom wszystkich ukazał się przerażający widok zbutwiałych belek szachulcowej konstrukcji, które jak styropian można było wydłubywać palcami. Na dodatek grzyb i wilgoć pochła­niały coraz większe obszary drewnianego wyposażenia.

Dziś można podziwiać efekt remontu, przy okazji którego dokonano ciekawych odkryć. Znaleziono np. dwa obrazy schowane w głów­nym ołtarzu.

Obraz Wniebowzię­cie NMP przykrył obraz Koronacji NMP, a obraz Świętej Trójcy skry­wał św. Józefa. Zwieńczeniem prac była rekonsekracja świątyni, któ­rej dokonał bp Edward Dajczak.

Remont świątyni udało się sfinalizować dzięki determinacji wielu osób i po wielu perypetiach ująć to przedsięwzięcie w programie unijnym pod hasłem rewitaliza­cji szachulcowego budownictwa sakralnego w powiecie człuchowskim.

Programem objętych zostało 11 kościołów: 6 w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i 5 w pelplińskiej.

Największym beneficjentem była gmina Czarne.

***

Więcej o podobnych budowlach przeczytasz w naszym raporcie Urok fachwerku

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości