Gangster song

Virginia, rok 1931:

whatsonq Burnin' Hell[LAWLESS TRACK #2]

Sony Music wydało oryginalną ścieżkę dźwiękową z filmu „Gangster” (oryg. „Lawless”), opowiadającego prawdziwą historię braci Bondurant. Film powstał na podstawie książki Matta Bonduranta „The Wettest County In The World” – przedstawia historię jego dziadka i dwóch braci, których nielegalne poczynania doprowadzają do kolizji z prawem i licznymi rywalami.

Reżyser John Hillcoat po raz pierwszy zaprosił do współpracy nad scenariuszem Nicka Cave’a przy filmie „Propozycja” („The Proposition”) w 2005 roku. Cave razem z Warrenem Ellisem skomponował i nagrał wówczas muzykę do tego projektu. W 2009 roku panowie Cave i Ellis ponownie połączyli swoje siły przy kolejnym filmie Hillcoata – „Droga” („The Road”).

Do „Gangstera”, który została zaprezentowany na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes, Hillcoat zebrał gwiazdorską obsadę - Tom Hardy (Star Trek: Nemesis, Incepcja, Mroczny Rycerz Powstaje) i Shia LaBeouf (Transformers) - odgrywający role braci oraz Guy Pearce jako policjant, który „poluje” na ich.

Gangster song   Sony Music Wraz z producentem Halem Willnerem Cave i Ellis stworzyli znakomitą ścieżkę dźwiękową, prezentującą historyczne nagrania jednych z największych amerykańskich utworów. Wynikiem tej współpracy jest pełen wyczucia epoki i kraju bluegrass, mocno zakotwiczany w jego historycznym tle : Virginia 1931 roku. Uzupełnienie stanowią nadzwyczajne kawałki z epoki, w wykonaniu The Bootleggers - zespołu założonego przez Cave’a i Ellisa do sesji nagraniowej.

Soundtrack zawiera dwie wersje "White Light / White Heat" grupy Velvet Underground, jeden w wykonaniu Marka Lanegana, drugi z kolei legendy bluegrass Ralpha Stanleya w jego charakterystycznym stylu. Pojawienie się Stanley’a jest tym bardziej zaskakujące – artysta niezmiernie rzadko wykonuje ‘popularną’ muzykę. Stanley jest mistrzem w odkrywaniu w piosenkach ich pierwotnych, godnych upamiętnienia korzeni. Emmylou Harris, jeden z mistrzów muzyki country, dołączył do The Bootleggers w nagraniu “So You’ll Aim Toward the Sky”, oryginalnie wykonywanym przez Grandaddy, jak również w “The Snake Song” Townes Van Zandt.

Nick Cave zapewnił wspaniałą oprawę „Burnin' Hell” - John Lee Hookers, natomiast Mark Lanegan zaaranżował “Fire and Brimstone” - Link Wray oraz “Sure ’Nuff Yes I do”- Captain Beefheart. Dopełenienim tych klasyków są dwa nowe utwory napisane przez Cave’a i Ellisa: “Cosmonaut” oraz “Fire in the Blood”, który jest dostępny w trzech wspaniale ze sobą kontrastujących wersjach: w pięknym wykonaniu Emmylou Harrisa, Ralpha Stanley’a z intensywnym, porywającym a zarazem delikatnym głosem oraz ponownie Harrisa, tym razem w wyjątkowo poruszającej interpretacji.Album zamyka instrumentalny utwór Cave’a i Ellisa "Crawl End. Bonus track "Midnight Run" - pieśń o tajnym transporcie whisky z porywającym beatem i przejmującą harmonijką wykonuje sam wielki Willie Nelson (urodzony się w roku, w którym prohibicja została zniesiona).

Każdy, komu spodoba się ten mocny i poruszający film, doceni jakość muzyki - ale nie oglądając filmu, można także zakochać się jego ścieżce dźwiękowej.

Premiera płyty już dziś. Film pojawi się na naszych ekranach w najbliższy piątek.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, MUZYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama