Seminarium nt. Springsteena na papieskim uniwersytecie

Na jezuickim Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie rozpoczęło się cieszące się ogromną popularnością wśród studentów seminarium na temat twórczości rockmana Bruce'a Springsteena. Przedmiotem studiów są wątki biblijne w tekstach jego piosenek.

"Wyzwania wobec wiary, wyzwania wiary, w poszukiwaniu biblijnych ech w muzyce Bossa (artystyczny pseudonim muzyka - PAP)"- to nazwa rocznego seminarium, zainaugurowanego na najstarszej, prestiżowej papieskiej uczelni w Wiecznym Mieście.

Jednym z pomysłodawców tego pierwszego "rockowego" seminarium w jej historii jest szef opiniotwórczego dwutygodnika jezuitów "Civilta Cattolica" ksiądz Antonio Spadaro. Na łamach tego pisma opublikował on przed kilkoma laty rozprawę na temat twórczości Springsteena. Odnotował w niej, że po zamachach z 11 września 2001 roku w USA w tekstach piosenek rockmana pojawiły się refleksje na temat wiary. Ksiądz Spadaro napisał między innymi , że mimo "wyrażeń nie go pogodzenia z orędziem chrześcijańskiej nadziei" i "słabości wieku młodzieńczego" Boss inspiruje się postaciami, językiem i symbolami biblijnymi.

Pierwsze spotkanie w Audytorium XVI-wiecznego uniwersytetu odbyło się pod hasłem: "Wierzę w Ziemię Obiecaną. Biblijne korzenie rocka Bruce'a Springsteena". W jego trakcie analizowano fragment piosenki "Jesus was an only son" z nagranej w 2005 roku płyty "Devils & Dust". W tekście znajdują się odniesienia do Golgoty.

Celem cotygodniowych zajęć - wyjaśnili ich pomysłodawcy- jest umieszczenie twórczości amerykańskiego piosenkarza we właściwej perspektywie, także przy pomocy teologii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama