20 lat promocji dziejów zakonu cysterskiego na terenie gminy Kamienna Góra.
Pomnik cystersa stanął niedawno naprzeciw bazyliki krzeszowskiej. Jest symbolicznym zwieńczeniem wieloletniej działalności wydawniczej gminy mówiącej m.in. o dorobku materialnym i kulturowym pozostawiony tu przez zakonników z Cîteaux.
Ponad 160 osób wzięło udział w konferencji promującej książkę „Ora et labora, czyli wspólna historia z cystersem w tle”. To już szósta pozycja wydawnicza, jaka ukazała się w ramach projektu przybliżania spuścizny cysterskiej na terenie Kotliny Kamiennogórskiej. Od samego początku kieruje nim Patryk Straus z Biura Promocji Gminy Kamienna Góra.
– Na książkę składają się trzy teksty, które napisali: Barbara Skoczylas-Stadnik z Muzeum Tkactwa, Ryszard Hołownia z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz o. Augustyn Węgrzyn, jeden z ostatnich cystersów, którzy w 2006 r. opuścili Krzeszów. Jego tekst jest o tyle niezwykły, że to pierwsze spisane wspomnienia tego cystersa, dotyczące życia w klasztorze krzeszowskim w latach 1970–2006 – mówi Patryk Straus.
Uroczystościom podsumowującym 20-letnią działalność wydawniczą gminy towarzyszyło odsłonięcie pomnika cystersa. Brązowa figura stanęła przy parkingu naprzeciwko założenia krzeszowskiego.
– Kompozycja skonstruowana jest tak, jakby zakonnik przerwał pracę na „Anioł Pański”, i zaraz potem miał wrócić do poprzedniego zajęcia, zgodnie z zasadą św. Benedykta „módl się i pracuj” – wyjaśnia Patryk Straus, koordynator projektu.
Do tej pory Gmina Kamienna Góra wydała prace na temat Krzeszowa, kultu św. Jana Nepomucena oraz dawnego prawa karnego.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.