"Hobbit: Niezwykła podróż", pierwsza część nowej trylogii Petera Jacksona, trafi do kin w Polsce 28 grudnia. Nowozelandzki reżyser znów zabiera widzów w podróż do mitycznego Śródziemia. Tym razem opowiada o zdarzeniach poprzedzających akcję "Władcy Pierścieni".
W powieści J.R.R. Tolkiena "Hobbit" (wydanej w 1937 r.), której ekranizacją jest film, opisane są wydarzenia rozgrywające się 60 lat wcześniej niż te z "Władcy Pierścieni". Młody hobbit Bilbo Baggins razem z trzynastoma krasnoludami i czarodziejem Gandalfem, wyrusza na niebezpieczną wyprawę do Samotnej Góry. W jaskini Golluma znajduje magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym.
Podróż piętnastu wędrowców ma na celu odzyskanie krasnoludzkiego królestwa Ereboru i wspaniałych skarbów ukrytych w jego korytarzach ze szponów ziejącego ogniem smoka Smauga. W trakcie wędrówki Gandalf Szary, jeden z najpotężniejszych czarodziejów Śródziemia, znajduje dowody świadczące o tym, że pradawne zło mogło znaleźć sposób na powrót do świata. Aby odkryć prawdę, czarodziej musi zostawić kompanów i udać się w podróż do najmroczniejszych zakątków Śródziemia.
Kompanii krasnoludów przewodzi książę Thorin Dębowa Tarcza. Za młodu był on świadkiem zniszczenia sprowadzonego przez smoka na królestwo Erebor. Ponieważ nikt nie przyszedł wtedy z pomocą krasnoludom, szlachetna i dumna rasa musiała udać się na wygnanie. Po latach Thorin - jako nieustraszony wojownik - pragnie za wszelką cenę odzyskać ojczyznę. Oin, Gloin, Balin, Dwalin, Fili, Kili, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur, Bombur - to imiona pozostałych krasnoludów.
Tytułową rolę hobbita Bilbo zagrał brytyjski aktor Martin Freeman. W postać Thorina wcielił się Richard Armitage. Gandalfa gra Ian McKellen. W nowym filmie Jacksona widzowie zobaczą, oprócz McKellena, także innych aktorów znanych z "Władcy Pierścieni", m.in. Andy'ego Serkisa (Gollum), Christophera Lee (Saruman), Cate Blanchett (Galadriela) i Hugo Weavinga (Elrond).
Ekranizację "Hobbita" nakręcono w 3D. W pierwszej połowie grudnia, na promującej "Hobbita" konferencji prasowej w Londynie, reżyser Peter Jackson podkreślał, że za jeden z głównych atutów swojego nowego filmu uważa najnowocześniejsze technologie. "Wyrwę widza z kinowego fotela i przeniosę w świat przygody" - zapowiedział.
Przy tworzeniu "Hobbita" pracowało 850 specjalistów od komputerowych efektów specjalnych i grafiki z mającej siedzibę w Wellington w Nowej Zelandii firmy Weta Digital, której współwłaścicielem jest Jackson. Ich dziełem są m.in. gobliny, trolle oraz skalne giganty. Ekipa realizująca "Hobbita" łączyła różne techniki. Są w filmie np. orki, w które wcielili się aktorzy w charakteryzacji z malowanego silikonu i lateksu - ich wizerunki poddano następnie komputerowej obróbce.
Specjaliści od komputerowych efektów współpracowali z firmą Weta Workshop (Jackson jest jej współwłaścicielem), odpowiedzialną za scenografię, charakteryzację i kostiumy. Scenograf "Hobbita" Dan Hennah kierował grupą 350 osób.
Dla krasnoludów przygotowano ponad 90 ręcznie robionych peruk z włosów jaka i ludzkich. Aby "pomniejszyć" aktorów, stworzono kostiumy mające dawać iluzję proporcji ciała odmiennych od ludzkich. Stroje krasnoludów, ciężkie i grube, wyposażone zostały w specjalny system chłodzenia zimną wodą, a ich skórzane obuwie - w drugie, "wewnętrzne buty", ułatwiające aktorom chodzenie. Dla granego przez Freemana hobbita przygotowano wielkie silikonowe stopy, montowane aktorowi w okolicach kolan. Elrond i Galadriela mają z kolei w filmie starannie wymodelowane uszy z żelatyny.
"Hobbit: Niezwykła podróż" (tytuł oryg.: "The Hobbit: An Unexpected Journey") to wspólna produkcja Nowej Zelandii i USA. Jednym z producentów filmu jest amerykańska wytwórnia MGM. Autorem zdjęć, nakręconych w Nowej Zelandii, jest australijski operator Andrew Lesnie, a muzyki - kanadyjski kompozytor Howard Shore.
Uroczysta światowa premiera "Hobbita" odbyła się 28 listopada w Wellington w Nowej Zelandii. Do regularnej dystrybucji kinowej w Polsce film wchodzi miesiąc później, 28 grudnia. W niektórych kinach, na specjalnych pokazach, będzie go można jednak oglądać już od 25 grudnia.
Światowe premiery dwóch kolejnych części, które złożą się na filmową trylogię o hobbicie, zaplanowano na grudzień 2013 r. i lipiec 2014 r.
Stworzone przez Jacksona ekranizacje "Władcy Pierścieni" z lat 2001-2003 podbiły publiczność na całym świecie i zostały obsypane nagrodami. Za "Drużynę Pierścienia" przyznano cztery Oscary, za "Dwie wieże" - dwa, a za "Powrót Króla" - jedenaście.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.