Opole 2013

50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej będzie trwał trzy dni - od 14 do 16 czerwca br. Telewizja Polska zorganizuje wszystkie koncerty i pokaże je na żywo na antenie TVP1.

Informacje o trzydniowym festiwalu podano na konferencji prasowej w opolskim ratuszu. Decyzja zapadła na posiedzeniu zarządu TVP. "Jubileuszowy festiwal będzie trwał trzy dni i zostanie zorganizowany wspólnie przez Telewizje Polską i miasto Opole" - powiedział wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko. "Wszystkie trzy koncerty będą transmitowane na żywo" - dodał.

W ostatnich latach TVP organizowała jedynie dwa dni festiwalu i pokazywała je na żywo. Trzeci dzień był organizowany i produkowany przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Koncert był retransmitowany w "Jedynce" kilka tygodni po festiwalu.

"Na razie jestem zobowiązany do tego, by nie ujawniać szczegółów związanych z programem tegorocznej imprezy" - powiedział PAP Krzysztof Kawałko.

Wiadomo jedynie, że w ciągu pierwszych dwóch dni można się spodziewać stałych festiwalowych elementów: Debiutów, Premier, Superjedynek i Kabaretonu. "Trzeciego dnia będziemy mieć galę z okazji 50-lecia festiwalu. To będzie wyjątkowy koncert, podczas którego zobaczymy wielu najważniejszych na polskiej scenie artystów" - zaznaczył Kawałko. "Szczegóły zostaną ujawnione dopiero podczas specjalnej konferencji prasowej".

Opole do organizacji tegorocznego festiwalu dołoży 1,7 mln zł brutto. W budżecie miasta na organizację imprezy przewidziano 3 mln zł. Różnica - czyli 1,3 mln zł - będzie przeznaczona na organizację imprez okołofestiwalowych. Kawałko na razie nie chciał jednak zdradzić jakie to będą wydarzenia. Plan tych imprez ma zostać przedstawiony jeszcze w tym miesiącu.

Już teraz na antenie TVP1, co piątek, można oglądać serial dokumentalny "Opole. Kocham Cię!". Serial przedstawia historię festiwalu opolskiego, pokazuje jak zmieniał się przez lata. Ostatni - 12 odcinek - pokaże jaką metamorfozę przez 50 lat przeszło samo miasto Opole. Zostanie on wyemitowany w dniu rozpoczęcia jubileuszowej imprezy.

Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w Opolu w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz ówczesnego gospodarza Opola Karola Musioła. Laureatami pierwszego festiwalu, w którym wystąpiło 102 artystów, byli Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. W drugim festiwalu, w którym wystąpiło już 407 artystów, nagrodzeni zostali Kalina Jędrusik, Kasia Sobczyk i Niebiesko-Czarni.

Festiwal nie odbył się tylko raz - w 1982 r. - z powodu stanu wojennego. Wśród tradycyjnych koncertów festiwalu w Opolu są Debiuty, Premiery, Kabareton, a w ostatnich kilkunastu latach też Superjedynki, podczas których grane są najpopularniejsze piosenki ostatniego roku. Wśród laureatów opolskich festiwali byli m.in. Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta, Stan Borys.

Zobacz występ Sylwi Grzeszczak z ubiegłorocznego festiwalu w Opolu:

itvp Opole 2012 - Sylwia Grzeszczak - "Sen o przyszłości"

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama